Lidé před smrtí bývají emotivní. Nejčastěji litují i ztráty blízkých a nezdravé životosprávy

Fotografie: Depositphotos

Na sklonku života začne spousta lidí rekapitulovat svůj vlastní život. Velká většina zjistí, že nežila život tak, jak by chtěla. Jenže nic z toho už nelze vrátit.

Člověk uvědomující si blížící se konec života často propadne myšlenkám, které nikdy předtím nemohl pocítit. Mnoho lidí ve skutečnosti zažívá výčitky svědomí, které jsou ke konci života běžné. Tyto pocity mohou dle doktorky Arefa Cassoobhoy přispívat ke stresu, úzkosti a pocitu viny a lítosti. Každý pacient však nakonec nalezne svůj klid.

Doba před smrtí bývá plná emocí

Doba blížící se smrti je náročná jak pro samotného umírajícího, tak pro jeho okolí. U obou skupin se mohou objevovat různé negativní pocity, jako je zloba, zármutek, popírání a samozřejmě i lítost, uvádí psycholožka Bethany Huby. Lidé často těsně před smrtí litují, že jim chyběla odvaha být sám sebou, ne žít život, jaký od vás očekávali ostatní. Někdy také lidé litují, že nežili zdravější život a že méně nepracovali, uvádí mezinárodní organizace BreastCancer.

Jak informuje americká instituce paliativní péče HomeCareHospiceColorado, lidé si obvykle uvědomí, že jejich život je téměř u konce a začnou rekapitulovat, zjistí, kolik snů si nesplnili a nyní musejí zemřít s vědomím, že kvůli některým rozhodnutím, jež učinili, nežili život sami za sebe.

Umírající pacienti mají vždy podle lékařů společný tento klíčový příznak smrti. Ví o něm jen málokdo

Vzpomínky na minulost a lítost pozůstalých

Často umírající pacienti vzpomínali na chvíle strávené nejen s rodinou, ale také se svými přáteli. Chyběly jim staré časy, se spoustou svých přátel již dávno ztratili kontakt a nesnažili se jej obnovit, čehož na sklonku života hluboce litovali. Možná proto se také lidé z minulosti často v době před smrtí objevují ve snech a halucinacích, jak uvádí Carissa Stephens.

umírající pacient
Fotografie: Freepik

Co se týče lítosti, kterou vyjadřovali pozůstalí, nejčastěji šlo o nedostatečnou komunikaci o smrti samotné s umírajícím, ať už se starším člověkem, nebo dítětem, uvádí japonští odborníci. Zároveň však zdůrazňují, že tyto promluvy jsou velmi náročné a důležitou roli zde hrají i zdravotníci, kteří by měli rodině celou situaci co nejvíce ulehčit. Na ZdravémStravování jsme také informovali, jaké jsou příznaky těsně před smrtí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]