Ačkoliv si stále častěji pořizujeme digitální teploměry, najdou se mezi námi i takoví lidé, kteří mají stále teploměr rtuťový. Nevýhodou tohoto teploměru je skutečnost, že se může velmi snadno zlomit. Zjistěte, co dělat v případě, že se tak stane.
Rtuťový teploměr není příliš obtížné nesprávnou manipulací poškodit, nebo dokonce zlomit. Ačkoliv digitální teploměry jsou praktičtější a snadněji ovladatelné, někteří z nás se spokojí s používáním teploměru rtuťového. Při nesprávné manipulaci ale může dojít k jeho prasknutí a teploměr nás nejen pořeže, ale může nám způsobit i závažnější onemocnění. Jak se jim vyhnout a na co si dát pozor?
Musíme zůstat v klidu a pečlivě kontrolovat reakci kapaliny
Pokud již došlo k nehodě a teploměr je rozbitý, měli bychom vždy zkontrolovat, jestli se opravdu jedná o rtuťový teploměr. Málo známou skutečností totiž je to, že některé typy běžně dostupných teploměrů, obsahují místo rtuti alkohol nebo sloučeninu, která je sice rtuti velmi podobná, o rtuť se ale nejedná. Tato sloučenina je oproti rtuti netoxická, nemusíme tedy v případě rozbití teploměru hned propadat panice. Obsaženou látku v teploměru bezpečně poznáme podle její barvy. Rtuť má totiž barvu připomínající stříbro.
Pokud se rtuť dostane do kontaktu se vzduchem, přemění se na malé kuličky, které se následně spojují ve větší koule, které se kutálejí po povrchu. Jedná se o další pomůcku, díky které poznáme, že jsme doopravdy rozbili rtuťový teploměr. Pomůže nám také překontrolovat krabičku, ve které byl teploměr zakoupen. Pokud je na jejím obalu napsáno, že produkt je bez obsahu rtuti, nemusíme v případě rozbití teploměru panikařit.
Jaké opatření podniknout v případě nehody
Jestliže jsme se přesvědčili o tom, že rozbitý teploměr opravdu obsahoval rtuť, musíme při jeho likvidaci postupovat dle následujících pokynů. K jeho likvidaci nikdy nepoužíváme vysavač ani koště. Musíme se také vyhnout přímému kontaktu, proto se rozlité rtuti nedotýkáme a na plochu, kde je vylitá nešlapeme. Pokud máme rtuť zachycenou v nádobě, nikdy ji nevyléváme do odpadu v našem domě. S kontaminovaným materiálem rtutí zacházíme dle oficiálních pokynů jak nakládat s tímto druhem nebezpečného odpadu.
Pokud se jedná pouze o malé množství rozlité rtuti, tedy takové, jaké je obsaženo v teploměru, poradíme si s jeho likvidací sami. Pokud ovšem máme co do činění s množstvím větším, kapaliny se sami nezbavujeme a kontaktujeme specializovanou firmu.
Při likvidaci nejprve zamezte do místnosti přístup dětem a domácím mazlíčkům. Otevřete všechna okna a dveře, aby se látka dostatečně vyvětrala. Z hladkých povrchů rtuť jednoduše odstraníme hadříkem, pokud byl kontaminován koberec, budeme jej muset celý vyhodit.
Zdroj: EPA