O vzhledu nerozhoduje pouze kosmetika, ale i výživa. Stejně tak má strava vliv na to, jak se člověk cítí. Bolesti hlavy, málo energie, problémy s pokožkou, pocit nafouklého břicha, střevní potíže, zácpa, podrážděnost, hyperaktivita a další. To vše může souviset s jídlem.
Na jedné straně polokoule lidé hladoví a my nevíme, co dřív strčit do pusy. Některé pokrmy mohou být pro naše tělo škodlivé. Hodně tuků, umělých sladidel, bílá mouka, cukr a každodenní stres.
Problémy se zažíváním
Světová zdravotnická organizace přišla s tím, že špatné trávení sužuje až 80 % žen. Budeme-li dlouhodobě své tělo „krmit“ nevhodnými potravinami, můžeme si vypěstovat nesnášenlivost na určitou potravinovou složku včetně zvýšené propustnosti střev. Jedná se o stav, kdy mohou do krve pronikat toxiny, bakterie i částice jídel. Tělo vyšle proti nim skupinu protilátek, která však nelikviduje pouze vetřelce, ale i zdravé tkáně. A čím častěji člověk konzumuje rizikovou potravinu, tím více tato armáda útočí. Vzniká nerovnováha, což vede k různým zdravotním potížím, včetně problémům s pokožkou (vyrážky, ekzémy, předčasné stárnutí). Které potraviny (přísady) kazí náladu, neprospívají kráse a ani vašemu zažívání?
- Bílá mouka
- Potravinářská barviva
- Aspartam
- Glutaman sodný
- Cukr
Jak tyto potravinové přísady škodí?
- Bílá mouka je ochuzená o veškeré živiny a obsahuje jednoduché cukry, které způsobují kolísání hladin cukru v krvi. A cukry vyvolávají hlad po cukrech. Dostaví se chutě na sladké, ale mimo jiné stojí za neklidem a bolesti hlavy. Potíže může způsobovat i lepek v ní obsažený. Někteří lidé po konzumaci pečiva z bílé mouky mohou pocítit nadýmání, pálení žáhy, únavu a pokles nálady.
- Potravinářská barviva se přidávají do výrobků, aby se zlepšila jejich chuť i barva. Některá jsou přírodního původu, ale jiná syntetická a mimo nechvalných účinků na zdraví ovlivňují náladu. Mohou dokonce přispívat k hyperaktivitě dětí a rozvoji alergie, astmatu.
- Aspartam je přibližně 200x sladší než sacharóza a patří k nejznámějším umělým sladidlům s nejkontroverznějším účinkem na lidské zdraví. Z hlediska mnohačetných studií bylo prokázáno, že má negativní vliv na zdraví: rakovina mozku, poruchy endokrinního systému, bolesti břicha, svalů, defekty plodů těhotných žen, astma, artritida a negativní vliv na nervovou soustavu.
- Glutaman sodný je nejčastěji používaným dochucovadlem v potravinářském průmyslu. Nachází se v bramborových lupíncích, kořenicích směsí, polotovarech, v rychlém občerstvení i některých restauracích, instantních pokrmech. Způsobuje změny nálad, poruchy spánku, deprese, podrážděnost. Glutaman se vyskytuje v lidském těle běžně a funguje jako přenašeč nervových vzruchů. Po konzumaci jídla s jeho obsahem narůstá koncentrace glutamanu v krvi a dochází tak k zvýšené stimulaci daných receptorů. Způsobuje také křeče v žaludku či migrénu.
- Cukr má na svědomí mrzutost a podrážděnost. Jednoduché cukry způsobují kolísání hladin cukru, to vede ke sklíčené (špatné) náladě. Nadměrná konzumace způsobuje vysoký krevní tlak, obezitu, cukrovku, špatnou funkci štítné žlázy. Cukr se nachází dokonce v jídlech, jako jsou hranolky, zavařená zelenina, uzeniny, dresingy do salátů, kečup, omáčky.
Obrázek: pixabay.com