Projímadlo pomáhá změkčovat stolici a podporuje funkci střev. Doporučuje se jako léčba a prevence zácpy, která čas od času postihne téměř každého z nás. Ta způsobuje, že k vyměšování dojde méně než třikrát za týden. K tomu se vážou mnohé další problémy a nepříjemnosti. Jak si v tomto případě poradit? Věřte, že ne všechny zdravotní problémy je třeba řešit chemickými přípravky. Proti zácpě můžete bojovat správnou stravou.
Některé potraviny fungují jako přírodní projímadlo, jelikož obsahují velké množství vlákniny a vody. Pokud k jejich konzumaci přidáte také pravidelný pitný režim, garantujeme vám, že se vám zácpa vyhne obloukem.
Dostatečný příjem tekutin rozhodně nepodceňujte. Pokud totiž konzumujete velké množství vlákniny, potřebujete na podporu vylučování i hodně vody. Jinak riskujete nepříjemné pocity a paradoxně ještě horší zácpu. Podívejte se na to, o které potraviny se jedná.
Lněné semínko, švestky, aloe vera
Lněné semínko je silným přírodním projímadlem. Navíc v něm najdete velkou dávku omega 3 mastných kyselin a vlákniny. Tyto látky podpoří váš zažívací systém. Zároveň podporuje hladké a pravidelné vyměšování.
Smíchejte 2 lžíce drcených lněných semínek ve sklenici vody a poté vypijte. Můžete přidat i do snídaňových cereálií nebo jogurtu při svačince před spaním. Pijte nápoj s lněnými semínky dvakrát denně – ráno a večer předtím, než půjdete spát.
Pravidelná konzumace švestek zajistí, že bude pravidelná také vaše stolice. Zlepšuje se i její kvalita a konzistence. Švestky jsou plné vlákniny, která podporuje správnou funkci trávicího systému. Můžete je jíst čerstvé, sušené nebo si z nich připravit džus. Pokud trpíte zácpou, měli byste denně zkonzumovat alespoň šest švestek. Alternativou je vypít jednu sklenici švestkového džusu na lačný žaludek předtím, než jdete spát.
Ricinový olej
Tento olej se vyrábí ze semen skočce obecného. Je známý jako silné přírodní projímadlo. Hydratuje střevní stěnu bez toho, aby nějak narušil její kvalitu a strukturu. Díky tomu funguje jako prevence proti zácpě.
Dávejte si ale pozor – ricinový olej byste měli užívat pouze příležitostně. Jeho nadužívání může vést až k poškození střev, jejich svalů, nervů a tkáně. Užívat můžete následovně: jednu lžičku ricinového oleje smíchejte ve sklenici pomerančového džusu. Pro děti stačí poloviční dávka oleje. Pijte na lačno. Kojící, těhotné nebo ženy, které mají zrovna menstruaci, by tento olej vůbec používat neměly. V případě, že pravidelně užíváte nějakou medikaci, konzultujte jeho konzumaci s lékařem.
Tropické ovoce
Tropické ovoce jako je například papája a fíky jsou silnými přírodními projímadly. Papája obsahuje enzymy, které podporují rozklad a trávení proteinů v tlustém střevě. Proto se vám vyplatí ji jíst po hlavním jídle, jelikož tak podpoříte proces ve vašich střevech. Navíc je plná vody, vlákniny a dalších zdravých živin jako jsou vitamíny A, C a E. Doporučujeme jíst polovinu papáji každý den.
Také fíky mají obdobné vlastnosti. Ať už sušené nebo čerstvé, mají v sobě látky, které podporují zdravou stolici a pravidelné vyměšování. Jsou také plné vlákniny, která podporuje trávení. Denně byste měli sníst dva až tři fíky i se slupkou, neloupejte je. Právě ve slupce je nejvíce vlákniny a také vápníku. Pokud jste je sehnali sušené, nechte je před konzumací na pár minut namočené ve vodě.
Jablka a hrušky
Ovoce, které se v Čechách jí snad nejčastěji ze všech. Je plné vitamínů, minerálů a také vlákniny. Díky tomu má příznivý vliv na správnou funkci trávicího systému a stimuluje pravidelné vyměšování. Jezte je pravidelně a uvidíte, že se vám zácpa zcela vyhne. Nezapomeňte ale, že je lepší je jíst i se slupkou. Právě ta obsahuje největší dávku živin.
Úvodní Fotografie: Freepik