Teploty jsou sice zatím stále ještě příjemné, ale podzim už je v plném proudu. Toto roční období je ideální na to, abyste se před zimou nadopovali vitamíny a posílili imunitu.
K obranyschopnosti vašeho zdraví vám může pomoci úprava jídelníčku a bacily pak u vás nebudou mít šanci. Víte, co a proč byste měli právě teď jíst? My ano! Podle odborníků na výživu by měla být strava pestrá a co nejpřirozenější, aby naše tělo získalo všechny vitamíny a minerály, které potřebuje ke správnému fungování. A protože podzim je obzvlášť bohatý na zeleninu, tady je to, co bychom měli tento měsíc jíst častěji, radí lékařka Kim Rose.
Přehled potravin, které byste měli jíst
Potraviny, které zkonzumujete v ročním období, v němž byly vypěstované, mají nejvyšší obsah živin, minerálů, vitamínů, a především jsou v tu danou chvíli nejchutnější. Stravovat se sezónně je moderní a skvělé hned z několika důvodů: suroviny jsou čerstvé, zdravé, a navíc levné! Tyto jsou ideální právě teď!
Dýně
V tomto období se zpracování dýně přímo nabízí. Dýně navíc obsahuje významné množství beta-karotenu, fytonutrientu, který se v našem těle snadno přeměňuje na vitamín B, jenž je nezbytný pro udržení zraku a kvality naší pokožky. Dýni lze připravit na mnoho způsobů, ale nejjednodušší a nejběžnější je pečená. Má vysoký obsah vitamínu A, který ve 100 g představuje 246 % denní dávky, a její semena jsou významným zdrojem omega 3.
Borůvky
Borůvky se v lesích vyskytují až do pozdního podzimu. Plody borůvek obsahují antokyanin, vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín A, měď, selen, zinek, železo, vápník, mangan, vitamín K, vitamín E, fosfor a selen, třísloviny, pektiny, myrtilin (rostlinný ekvivalent inzulínu), cukry, organické kyseliny (citronovou, jablečnou, šťavelovou, jantarovou, mléčnou). Vlastnosti borůvek zůstávají zachovány i po usušení plodů.
Hroznové víno
Říjen je ideální měsíc na vyzkoušení různých odrůd hroznového vína a pokud cestou domů nesníte celý trs, přidejte si pár plodů k dobrému pečenému masu v troubě. Slupka se scvrkne, ale sladkost se zvýrazní a struktura hroznů změkne. Podle odborníků mají hrozny protizánětlivé účinky, a mohou dokonce chránit organismus před některými formami rakoviny.
Červená řepa
Řepa pomáhá regulovat hladinu cholesterolu díky vláknině, která absorbuje tuky a vede k jejich vyloučení z těla. Může také regulovat krevní tlak tím, že uvolňuje látku, jejíž účinky mají příznivý vliv na fungování cév. Řepa snižuje hypertenzi a její šťáva upravuje krevní tlak během několika hodin po konzumaci.
K tomu dochází proto, že některé látky obsažené v červené řepě se po vstupu do těla přeměňují na oxid dusnatý. Oxid dusnatý uvolňuje cévy, rozšiřuje je, a tím snižuje vysoký krevní tlak. Kromě toho má červená řepa také protizánětlivé účinky, jež snižují riziko onemocnění, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, srdeční choroby, cukrovka a další.
Celer
Tato zelenina je pověstná svou schopností povzbudit organismus a udržet funkční trávicí systém v době, kdy čeká na nápor nezelených potravin v chladném ročním období. Kořen celeru se konzumuje nastrouhaný a připravený s majonézou, samostatně nebo v kombinaci s jablky či mrkví. Zelená část se však konzumuje i syrová nebo dušená, připravuje se z ní salát s dalšími přísadami: rajčaty, mrkví, bílou omáčkou či křenem. Celer prokazatelně pomáhá hubnout.
Zdroj: Healthline