Pankreas, slinivka břišní, je žláza mezi žaludkem a páteří a je součástí trávicí soustavy. V lidském těle má nezaměnitelnou funkci, protože vytváří inzulín a další hormony nutné pro fungování lidského těla. Stejně tak má na starosti tvorbu pankreatických šťáv, které pomáhají s trávením.
Slinivka je také orgán, který dlouho nevykazuje žádné potíže, a tudíž ani obavy, že s ní není něco v pořádku. Co dělat, aby slinivka fungovala správně? Jaké potraviny zbytečně zatěžují slinivku nebo způsobují záněty?
Slinivku ohrožují záněty
Pankreas je důležitý orgán, jehož poškozením může dojít mimo jiné k rozvinutí cukrovky, protože uvolňující inzulín a glukagon regulují hladinu krevního cukru. Slinivka také umožňuje hladké trávení přijaté potravy. Akutní zánět slinivky se tak projevuje velkými bolestmi břicha a zvracením, může dokonce skončit smrtí.
Pankreatitida nemusí být jen akutního rázu, ale může mít též chronický charakter s bolestmi břicha a poruchami trávení. Vlivem chronické pankreatitidy hrozí právě rozvoj cukrovky nebo přímo rakoviny slinivky. Už z těchto důvodů je nutné o slinivku dobře pečovat.
Péče o pankreas
Co ohrožuje slinivku nejvíce? Dá se říci, že hektický a stresující životní styl, alkohol, kouření a stejně jako kardiovaskulární onemocnění, také tuky a nadváha. Při pankreatitidě je nutné dodržovat dietní jídelníček a zařadit dostatek pohybu, ale současně spánku. Slinivce nesvědčí stres a nahodilé konzumování potravy.
Vhodnější je rozdělit stravu do 5-6 menších porcí, aby trávicí systém nebyl tolik zatížen. Do jídelníčku je nadto dobré zařadit potraviny, které mají protizánětlivé účinky a svědčí trávení. Vhodné jsou probiotické potraviny, bílý jogurt, česnek (vařený, pečený), ale pomohou také borůvky nebo tmavé hroznové víno (bez pecek). Jaké potraviny naopak zcela z jídelníčku vyřadit, aby slinivka fungovala, jak má?
Maso a masné výrobky
Při potížích se slinivkou není nutné se stát přímo vegetariánem, ale vystříhejte se smaženému a obalovanému masu. Slinivku také zbytečně zatěžuje tučné maso, hovězí, vepřové, ale také jehněčí. Volte proto raději libové kousky bez sádla a zbytečného tuku. Průmyslově zpracované maso navíc může obsahovat steroidy, růstové hormony nebo antibiotika.
Smetana a smetanové omáčky
Dalšími těžce stravitelnými potravinami jsou smetany s vyšší tučností a smetanové omáčky. Nevhodné jsou při zánětech pankreatu též tučné zakysané smetany nebo tučné mléčné výrobky, které jsou hůře stravitelné a pacienti po nich mohou pociťovat bolest. Vhodnější jsou mléčné výrobky s obsahem tuku do 3 %, nízkotučné tvarohy nebo kysané mléčné výrobky.
Zelenina a ovoce s nadýmavými účinky
Problematické jsou také potraviny způsobující nadýmání. V syrovém stavu by proto neměli lidé s pankreatitidou konzumovat:
- zelí,
- cibuli,
- česnek,
- pórek.
Kompotované by měli konzumovat lidé s tímto onemocněním:
- luštěniny v nálevu,
- třešně,
- švestky.
Cukr a přidané cukry
Nadměrná konzumace cukru vede k nadváze a poškození většiny orgánů v těle a ke vzniku mnoha civilizačních onemocnění, vede také k zánětu slinivky břišní a rozvoji cukrovky. Cukr je v současné době strašákem celého světa, protože jeho nadměrná konzumace vede k celosvětové pandemii nadváhy.
Omezte proto spotřebu cukru, vyhněte se konzumaci sladkých tyčinek, cukrovinek, ale také kečupu. Nezapomeňte, že se cukr nachází také v cereáliích nebo chlebu. Pro přísun cukru postačuje čerstvé ovoce nebo můžete mírně sladit medem.
Tuky a tučné výrobky
U zánětů slinivky je vhodné se vyhnout nadměrné konzumaci tuků ve všech podobách, protože tím dochází ke zhoršení její funkce, fibróze a postižení žlázové tkáně. Obezřetně proto používejte veškeré tuky a oleje, včetně kvalitního panenského olivového oleje nebo řepkového. Dodržování nízkotučné diety není pro pacienty s chronickou pankreatitidou dočasné, ale mělo by být trvalé včetně celkové změny životního stylu.