Slinivka břišní je nesmírně důležitý orgán našeho těla. Je zodpovědný za řadu základních funkcí a v důsledku toho určuje správné fungování celého organismu.
Slinivka je zodpovědná za vylučování hormonů ovlivňujících proces metabolismu sacharidů. A také pankreatická šťáva, kterou produkuje, umožňuje trávení živin, jako jsou bílkoviny a tuky. Pokud nefunguje správně, může to mít vážné následky na naše zdraví, proto je důležité vědět, co dělat a čeho se vyvarovat, aby slinivka fungovala správně. Pokud slinivka pracuje správně, pracuje správně i naše tělo, říká lékařka Natalie Olsen.
Potraviny, které jsou pro slinivku prospěšné
Potraviny, jež udržují slinivku zdravou, jsou v zásadě zelenina bohatá na živiny a přírodní antioxidanty, které mají schopnost působit proti volným radikálům a chránit tělesné tkáně před záněty. Patří mezi ně:
Bobuloviny
Borůvky, třešně a další bobulovité ovoce jsou bohaté na antioxidanty, zejména resveratrol a antokyany, které jsou nezbytné pro prevenci poškození buněk. Antokyany mají příznivý vliv na zlepšení poškození slinivky břišní a jater.
Červené hrozny
Červené hrozny jsou dobrým zdrojem resveratrolu. Resveratrol je silný fenol, který má protinádorové a protizánětlivé účinky a terapeutický účinek na těžkou akutní pankreatitidu. Má schopnost působit proti volným radikálům, které mají oxidační účinky na tento orgán. Červené hrozny léčí slinivku, ale víno, protože obsahuje alkohol, uvolňuje více enzymů a ovlivňuje zdraví slinivky a může způsobit její zánět.
Fotografie: Freepik
Brukvovitá zeleniny
Brokolice i další brukvovitá zelenina, jako je květák nebo růžičková kapusta, obsahují antioxidanty, sulforafan a vitamín C. Vitamín C je silná sloučenina, která má protirakovinné a antibakteriální účinky, a sulforafan pomáhá proti růstu rakoviny slinivky břišní.
Česnek
Česnek je díky obsahu alicinu silným přírodním antibiotikem. Cibule je také dobrým zdrojem prospěšných živin, které pomáhají udržovat zdraví slinivky a předcházet mnoha formám rakoviny.
Rukola
Roketa je na seznamu rostlin bohatých na vitamín C. Je to silný antioxidant, který zlepšuje imunitní systém, bojuje proti volným radikálům a zabraňuje různým formám rakoviny. U akutní pankreatitidy mají vysoké dávky vitamínu C důležitou terapeutickou úlohu.
Sladké brambory
Spolu s dalšími druhy žluté a oranžové zeleniny (kukuřice, dýně, mrkev) obsahují sladké brambory velmi důležitý antioxidant pro zdraví organismu a také beta-karoten, který je potřebný v boji proti volným radikálům a chrání tělesné tkáně.
Fotografie: Freepik
Špenát
Špenát je dalším zdrojem minerálů a vitamínu C, živin potřebných pro zdraví slinivky. Měl by se jíst syrový, jako salát, aby se do něj dostalo více živin (je třeba zvolit velmi jemný špenát).
Tofu
Tofu je skvělým zdrojem bílkovin a má nízký obsah tuku. Bílkoviny jsou ve stravě důležité, ale příliš mnoho tuků může zhoršit problémy se slinivkou břišní, která musí produkovat více enzymů potřebných k trávení, což vede k poruchám, jako je například zánět slinivky břišní. Kromě tofu se doporučují také celozrnné potraviny a luštěniny.
Rajčata
Rajčata jsou známá tím, že jsou výjimečným zdrojem vitamínu C a důležitých antioxidantů, jako je lykopen. Jejich využití je mnohostranné, jelikož se dají konzumovat syrová, ale můžete je použít i do různých polévek, omáček a salátů.
Probiotické jogurty
Jogurt s živými bakteriemi mléčného kvašení je vynikajícím zdrojem probiotik (prospěšných bakterií), které pomáhají udržovat zdravý imunitní a trávicí systém. Doporučuje se nízkotučný jogurt bez přidaného cukru, aby se předešlo problémům se slinivkou.
Zdroj: Healthline