Vědci nepochybují: zdraví začíná ve střevech. Moderní životní styl a nezdravá strava bohužel neslouží mikroflóře. Ta ovlivňuje mnoho aspektů naší fyziologie.
Seznamte se sedmi nejhoršími produkty, které si se střevy zkrátka nerozumí. Bezesporu stojí za to se jim raději vyhýbat. Obzvlášť byste se těmto věcem měli vyhýbat, pokud trpíte onemocněním střev jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida nebo syndrom dráždivého trakčníku. O které věci jde? Co vašim střevům vůbec nedělá dobře?
Antibiotika, léky i cukr nejsou přáteli mikrobiomu
Zřejmě tušíte, že antibiotika jsou katastrofou pro bakteriální flóru střev. Léky tohoto typu totiž ničí prospěšné bakterie. Pokud budete brát antibiotika pouhý týden, může to narušit střevní mikroflóru na několik měsíců i dva roky. K antibiotikům tak raději vždy užívejte i probiotika. Hrozbu pro střevní bakterie však představují i jiné léky. Například jde o léky na cukrovku, zažívací potíže nebo deprese. Mikrobiom špatně reaguje i na jednoduché cukry.
Je jedno jaký cukr používáte, škodí bílý, hnědý i třtinový. Stejně je na tom i glukózofruktózový sirup či syntetická sladidla. Je to proto, že jednoduché cukry jsou živnou půdou pro škodlivé bakterie, kvasinky a houby, které způsobují plyny a další, nebezpečnější potíže. Ideální strava by měla zahrnovat komplexní sacharidy, vlákninu, siláž a fermentované mléčné výrobky. Pak udržíte svoji střevní mikroflóru pod kontrolou.
Škodí vám alkohol, červené maso, fast foof i kouření
Požívání alkoholu nesvědčí žádné části našeho těla. Pití alkoholu zvyšuje také riziko rakoviny trávicího systému, kromě jícnu, žaludku, jater nebo slinivky břišní také rakovinu tlustého střeva. Obdobně střevům neprospívá ani červené maso. Bohužel je díky studii britských vědců dokázáno, že vadí konzumace již tří plátků slaniny denně. Toto množství zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva o 20 %. Volte proto raději drůbež nebo rybí maso.
Vhodné není ani rychlé občerstvení. Je to logické. Lidé, kteří se často stravují ve fast foodu jsou většinou obézní. A obézní lidé mají větší riziko rakoviny tlustého střeva. Zdraví neprospívají samozřejmě ani cigarety. Je dokázané, že lidé, kteří kouřili čtyři desítky let a více zvýšili riziko vzniku kolorektálního karcinomu o 30-50 %. To však není vše. Kouření také snižuje míru přežití s tímto onemocněním. Rakovina je u kuřáku agresivnější.
Zdroj: Healthline