Pro správnou hormonální funkci v těle je potřebné dodržovat dietu. Jedině ta nám zajistí správné fungování štítné žlázy. Zjistěte, jaké potraviny obsahují dostatek jódu a podporují tak její funkčnost.
Existují jídla, která se při problémech se štítnou žlázou doporučují. Stejně tak existují potraviny, kterým by se člověk měl naprosto vyhýbat. Ke kontraindikovaným potravinám v případě problémů se štítnou žlázou se řadí sója, různé druhy oleje (kukuřičný, slunečnicový, sójový, řepkový, rýžový) nebo bezlepkové výrobky. V následujícím článku se ale naopak zaměříme na potraviny, které jsou bohaté na jód a mají tak pozitivní vliv na funkčnost štítné žlázy.
Potraviny převážně kulatého tvaru
Pacienti s onemocněním štítné žlázy by se neměli vyhýbat konzumaci vajec. Vejce obsahuje 16% denní potřeby jódu a 20% doporučené denní dávky minerálů důležitých pro zdraví štítné žlázy. Vhodnou potravinou jsou také bobulovité plody. Mezi ty řadíme jahody, borůvky, ostružiny a plody kustovnice čínské. Jsou bohaté na antioxidanty, jód, selen a vitamin D, což je pro štítnou žlázu velmi prospěšné. Kromě ovoce je vhodné do jídelníčku zařadit dostatečné množství zeleniny.
Mezi nejvhodnější potraviny se řadí brokolice, květák, zelí a růžičková kapusta. Konzumujte je však doporučena s mírou, nikoliv v nadměrném množství. Jako ideální potravina se jeví také brazilské ořechy, které obsahují převážně selen. Selen je pro udržení funkce štítné žlázy stejně důležitý jako jód. Jeden brazilský ořech obsahuje téměř 100 mikrogramů selenu. Při jejich konzumaci je potřeba mít na paměti, že maximální doporučený denní příjem selenu je 400 mikrogramů. Nadbytečná konzumace selenu může vést k vypadávání vlasů, skvrnám na nehtech, potížích s dýcháním nebo problémům se srdcem.
Skvělým zdrojem jsou i mléčné výrobky
V dřívějších dobách se velká část potřebného jódu do těla dostávala konzumací mléka. V dnešní době se již od ní upouští, což může mít na funkci štítné žlázy negativní dopad. Sklenice mléka denně nám pokryje třetinu denní potřeby jódu. Mezi další mléčné produkty patří sýr čedar, protože obsahuje vyvážený poměr jódu a vitamínu D. Bohatým zdrojem jódu je také řecký jogurt. Jeden jogurt je schopný pokrýt až 50% denní potřeby jódu, mimo to obsahuje velké množství bílkovin a vápníku.
Pro správnou funkci štítné žlázy je potřebný také zinek. Ten je hojně obsažen v masu, převážně kuřecím a hovězím. Ideálním zdroje jódu a omega 3 mastných kyselin jsou ryby. Doporučuje se konzumace ryb čerstvých, pokud konzumujeme ryby převážně z konzerv, je potřeba věnovat zvýšenou pozornost velkému množství soli. Pokud se vyhýbáme živočišné stravě, je možné ji nahradit konzumací mořských řas. Odborníci doporučují salát připravovaný z mořských řas do našeho jídelníčku zařadit jednou týdně.
Zdroj: WebMD