Potraviny, které tlumí zánětlivé procesy v těle. Většina lidí je zná, ale o jejich účincích netuší

Fotografie: Freepik

Zánětlivá reakce slouží tělu k obraně před poškozením a působením patogenů. V zásadě se tedy jedná o příznivý jev. Někdy se ale stává, že se zánět stane chronickým a dlouhodobě neustupuje. V tu chvíli může vést ke vzniku celé řady chronických onemocnění, včetně cukrovky či rakoviny.

Při zánětlivých reakcích těla hraje klíčovou roli výživa. Správné potraviny udržují normální úrovně i průběh zánětlivých reakcí. Přinášíme vám seznam přírodních antiseptických látek z řad bylinek a koření, které byste měli v zájmu svého zdraví do svého jídelníčku pravidelně zařazovat.

Zázvor

Čerstvý či sušený a mletý oddenek zázvoru lékařského (Zingiber officinale) je koření využívané zejména v tradiční kuchyni Indie a přilehlých asijských regionů. Kromě nasládlé a pikantní chuti však disponuje silnými benefity pro lidské zdraví. Po tisíce let se používá v tradiční asijské medicíně k léčbě různých onemocnění, mezi nimiž je například nachlazení, migréna, nevolnost, artritida nebo vysoký tlak.

Zázvor obsahuje více než stovku účinných látek, které mají blahodárný vliv na lidské tělo. Mezi nimi pak dominuje schopnost tlumení zánětlivých procesů. Díky tomu, že může být začleněn do široké škály slaných i sladkých pokrmů, si můžete jeho benefitů užívat prakticky bez námahy.

Fotografie: Freepik

Česnek

Česnek je v české kotlině velmi populární kulinářskou přísadou. Díky své štiplavé a pikantní chuti se skvěle hodí do omáček, polévek i jen tak na topinku. Méně se však ví, že tato notoricky známá zelenina má také bohatou historii v tradičních přírodních medicínských směrech. Po mnoho staletí je využíván k léčbě artritidy, kašle, zácpy, bolestí zubů a různých druhů infekcí.

Největší množství zdravotních benefitů pochází ze sirných sloučenin, které mají protizánětlivé vlastnosti. Proto se česnek prodává i ve formě doplňků stravy v želatinových kapslích. Nejlepšími výsledky pak disponuje vysoce koncentrovaný česnekový extrakt.

Kurkuma

Kurkuma nebo také indický šafrán je druh rostliny rostoucí z podzemního oddenku, který je na pohled velmi podobný zázvoru. Na rozdíl od něj má však sytě zlatooranžovou barvu a méně ostrou příchuť. Kurkuma je neodmyslitelnou součástí indické kuchyně a také zdejší tradiční ájurvédské medicíny.  Obsahuje totiž více než tři sta aktivních sloučenin prospěšných lidskému zdraví, z nichž nejdůležitější je antioxidant kurkumin, který má silné protizánětlivé vlastnosti.

Účinnost kurkumy při léčení nemocí potvrzuje i věda. Existuje velké množství výzkumů, které se shodují na tom, že kurkumin dokonce blokuje aktivaci genů stimulujících zánětlivé procesy. Pro správné fungování je třeba kurkumin užívat spolu s černým pepřem a mastnými kyselinami, tedy s olejem.

Fotografie: Freepik

Další protizánětlivé byliny a koření

Kromě „svaté trojice“ protizánětlivých přírodních léků, které jsme zmínili výše, existují také některé další, které nejsou tak silné, ale přesto jsou stále vysoce účinné. Patří mezi ně zejména:

  • Kardamom
  • Černý pepř
  • Ženšen
  • Zelený čaj
  • Rozmarýn
  • Skořice

Všechny tyto přírodní produkty obsahují velké množství vitaminů, minerálů a důležitých sloučenin, které pomáhají udržet zánětlivé procesy v těle na uzdě a vedle toho disponují dalšími zdravotními benefity, jako je blokování volných radikálů, snižování krevního cukru a celkové ozdravení organismu. Protože jsou všechny tyto suroviny velmi chutnými ingrediencemi v kuchyni, zapojte svou kulinářskou fantazii a zařaďte je do svého pravidelného jídelníčku. Vaše zdraví vám poděkuje.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]