Potraviny, které vypadají zdravě, ale ve skutečnosti nejsou velkým přínosem

Současný trh nabízí obrovské množství potravin a běžný zákazník v tom může mít zmatek. Existují potraviny, které buď vypadají lákavě a zdravě nebo jejíchž název zní zdravě. Ve skutečnosti se tyto potraviny jen zdravě tváří.

Určitě se už i vám stalo, že jste na některé potraviny slyšeli hned několik názorů. Mohlo se přitom jednat o zcela běžné potraviny, jako je mléko, vajíčka, máslo, ovesné vločky, kuřecí maso, ořechy, sója a další. My se dnes na některé tyto potraviny zaměříme.

Křehčené kuře

Neexistuje snad důmyslnější název, než křehčené kuře. Pod tímto slovním spojením si patrně představíte kuře křehké, šťavnaté a náramně chutné. Ve skutečnosti je to ten největší utrejch. V podstatě jde o proces, kdy se do kuřete napumpuje voda se solí a fosfáty, protože kilogram vody je přeci jen levnější, než maso, že ano. Fosfáty obsažené v tekutině jsou pro lidský organismus učiněné zlo. Mohou způsobovat odvápnění kostí, zubů a ohrozit celkové zdraví člověka. Všeobecně se nedoporučuje konzumovat kuřecí maso často (ani to, které není křehčené).

Ovocné džusy

Ovoce je považováno za velmi zdravé. A šťávy z ovoce také. Ale ne ty kupované. Drtivá většina i těch, co se tváří mega zdravě obsahuje příliš velké množství jednoduchých cukrů a kalorií. Navíc vypitím těchto kalorií klamete své tělo, neboť trávení začíná již v ústech tím, že koušete potravu a tím aktivujete produkci dalších enzymů. Jestliže chcete hubnout, rozhodně se vyhněte pití ovocných džusů. Pokud budete mít chuť na džus, mnohem lépe uděláte, když si odšťavníte čerstvé ovoce. Kupovaný ovocný džus si samozřejmě občas dát můžete, ale neměla by se z toho stát rutina.

Tmavé pečivo

Ne každé tmavé pečivo je celozrnné a zdravé. Dnes najdete v obchodech celou škálu pečiva: celozrnné, vícezrnné, grahamové a další. Na první pohled může některé pečivo různých názvů vypadat zcela identicky a lákají na tmavou (celozrnnou barvu). Pravdou je, že toto pečivo může být ještě horšího složení a kvality, než bílé pečivo, kterému se řada lidí vyhýbá. Toto tmavé pečivo se nejčastěji vyrábí z bílé mouky a tmavé barvy se docílí přidáním barviva: třeba karamelu či melasy. Takový produkt nemá více vlákniny a jeho energetická hodnota může být ještě vyšší, než má klasické bílé pečivo. Je tedy dobré číst etikety a zjistit si složení výrobku. Celozrnné pečivo je takové, které obsahuje minimálně 80% celozrnné mouky.

Další zavádějící potraviny

  • Ovesné vločky – vysoké množství antinutrientů (dá se vyřešit namáčením přes noc a vařením)

  • Sója – vysoké množství antinutrientů (doporučuje se konzumace pouze 1x týdně, protože na druhou stranu má sója i mnoho zdravotních bonusů, zejména fermentované výrobky)

  • Ořechy – jsou bezpochyby velmi zdravé, ale doporučují se konzumovat pouze v menším množství, jsou vysoce energetické a opět narážíme na antinutrienty. I zde platí to, co u ovesných vloček. Ořechy se doporučuje namáčet, vodu vylít a teprve pak konzumovat nebo tepelně upravit (záviny, buchty atd.)

Fotografie: Pixabay