Některé potraviny mohou mít velmi negativní vliv na zdraví slinivky břišní, a dokonce vést k rozvoji jejího zánětu. Pokud trpíte problémy, raději se jim vyhněte.
Slinivka břišní je velmi důležitý orgán, který pomáhá regulovat způsob, jakým vaše tělo zpracovává cukr, uvolňuje enzymy a tráví potravu. Pokud však dojde k jejímu zánětu, může se to velmi negativně odrazit na vašem zdraví – to zejména v případě, že jíte nesprávné potraviny a ignorujete příznaky problému. Důvodem je především skutečnost, že vaše strava ovlivňuje její funkci, a pokud tento nezbytný orgán nedokáže stoprocentně plnit svou funkci, může to vést k jeho závažnějšímu poškození, říká doktorka Jerlyn Jones.
Zánět slinivky břišní a lidské zdraví
Pokud dojde k zánětu slinivky břišní, prvním krokem léčby bývá ve většině případů vyhýbání se veškerému jídlu a pití. Zdravotnický tým tak musí pacientovi podávat tekutou stravu, výživové sondy nebo kapačky, které umožní dodat tělu všechny potřebné živiny pro přežití. Jakmile dojde ke zmírnění příznaků, doktoři často doporučují jíst škrobnaté potraviny, jako je například rýže, těstoviny nebo chléb – ty je ovšem vhodné kombinovat s potravinami bohatými na bílkoviny s nízkým obsahem tuku, jako je zejména libové maso, čočka a fazole.
Důležitou součástí zdravého stravovacího plánu při zánětu slinivky břišní je také zelenina a ovoce. Je ovšem důležité poznamenat, že někdy toto onemocnění může vést k úbytku hmotnosti nebo nedostatku živin – v těchto případech vám lékař poradí vymyslet strategii, jak získat potřebné množství vitamínů, minerálů a kalorií, například pomocí doplňků stravy. Je proto důležité se vždy řídit pokyny odborníka.
Kterým potravinám se raději vyhnout
Po zánětu slinivky břišní vám lékař se vší pravděpodobností doporučí snížit příjem tuků, a to do doby, než se vaše příznaky zlepší. V tomto období je velmi důležité vyhýbat se některým oblíbeným, avšak nevhodným potravinám, jako je zejména:
- červené maso,
- orgánové maso,
- smažená jídla,
- solené dobroty,
- mastné omáčky a pomazánky, jako je například majonéza,
- rostlinné oleje, margarín a máslo,
- plnotučné mléčné výrobky,
- pečivo, koláče a sušenky,
- zmrzlina.
Častější konzumace těchto potravin je dokonce z dlouhodobého hlediska často spojována s vyšším rizikem vzniku tohoto nepříjemného problému. Stejně tak stojí za zmínku, že většina z nich obsahuje velké množství cholesterolu, který může mít velmi negativní vliv na váš krevní oběh a způsobit problémy, jako je například vysoký krevní tlak nebo žlučníkové kameny. Pozor byste si měli dávat také v případě, že konzumujete alkohol, neboť ten může zánět slinivky břišní zhoršovat – v nejlepším případě byste ho proto měli kompletně omezit.
Co dělat po zotavení se z nemoci
Pokud jste trpěli zánětem slinivky břišní a konečně jste se dostali z nejhoršího, lékař vám pravděpodobně doporučí také přestat kouřit – důvodem je skutečnost, že tabák je stejně jako alkohol spojován se závažnými komplikacemi s tímto nedílným orgánem. Během zotavování z nemoci se také zaměřte na konzumaci nízkotučných potravin a dostatečný příjem pitné vody. Pomoci vám může například mít u sebe neustále láhev s vodou, abyste byli vždy schopni doplnit tekutiny, když pocítíte žízeň.
Zdroj: Healthline