Konzumace zdravého jídla může výrazně zlepšit nejen vaše zdraví a životní styl, ale také vaši paměť, potvrzuje lékařka Kathy W. Warwick.
Psychologicky řečeno, dobrá paměť je ovlivněna tím, jak neurony (mozkové buňky) přenášejí informační toky celým tělem. Křehký zdravotní stav proto může ovlivnit také výkon mozkových funkcí. Cholin, látka zodpovědná za tok informací, se nachází ve vejcích, játrech nebo sóji. Další prospěšné potraviny by byly borůvky, jablka a červená cibule.
Čím nasytit mozek
Každá část našeho těla je jiná, a proto každá potřebuje doplnit pro správné fungování jiné látky. Nejinak tomu je u jednoho z nejdůležitějších orgánů našeho těla – mozku. Pokud si budete dopřávat ta správná jídla, bude vám výborně fungovat nejen paměť, ale také přestanete mít problémy s učením a soustředěním. Jestliže na toto dbát nebudete, budete naopak pomalí, nervózní a bez nálady. Zde vám přinášíme seznam potravin, které výrazně zlepšují vaši paměť.
Vlašské ořechy a semena
Vlašské ořechy a semena jsou vynikajícím zdrojem vitamínu E. Vyšší množství tohoto vitamínu odpovídá nižšímu kognitivnímu poklesu s věkem. Konzumujte 30 gramů vlašských ořechů, lískových ořechů, slunečnicových a sezamových semínek apod. denně a uvidíte zlepšení.
Avokádo
Avokádové plody jsou bohaté na proteiny, vitamíny A, B1, B2, B6, C a E. Rovněž nám mohou dodat dostatečné množství minerálů, především železa, vápníku, draslíku a fosforu. Zelené plody obsahují mnoho lecitinu, který snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje paměť.
Bobuloviny
Bobule mají nejvyšší obsah antioxidantů, zejména antokyanů a flavonolů, s ochrannou rolí v mozkových buňkách. Řada studií zjistila, že dieta bohatá na flavonoidy (druh antioxidantu) může zpomalit ztrátu paměti.
Britští vědci doporučují zvláště borůvky. Studie prokazují, že jestliže každý den sníme hrst bobulového ovoce, což je pouhý zlomek úpravy naší stravy, navíc snadno proveditelný a chutný, zpomalíme stárnutí našeho mozku až o více než dva roky.
Mastné ryby
Maso ryb, jako jsou lososi, sardinky, sledi nebo makrely, je bohaté na esenciální tuky omega-3. Ryby jsou také skvělým zdrojem vitamínu D. Nedávné studie potvrdily, že nedostatek vitamínu D může u starších osob zdvojnásobit riziko vzniku různých forem demence včetně Alzheimerovy choroby. Pokud máme vitamínu D nedostatek, může dojít k rozvoji některých psychiatrických onemocnění, jako je schizofrenie nebo bipolární porucha.
Zelená listová zelenina
Zelená listová zelenina, jako je špenát, kapusta, zelené zelí, listy hořčice nebo listy tuřínu, jsou další potraviny, které mají velice pozitivní vliv na paměť. Tyto druhy zeleniny jsou bohatým zdrojem kyseliny listové, což je látka, která reguluje hladinu homocysteinu v těle (aminokyselina spojená se zvýšeným rizikem vzniku srdečních chorob a poruchy paměti).
Káva
Pokud oceníte chuť kávy, vědci doporučují, abyste ji konzumovali každý den. Kofein je vynikajícím stimulantem paměti a koncentrace, i když jsou jeho účinky dočasné. V kávě je obsažena látka, která spolu s kofeinem zvyšuje tvorbu růstového faktoru, který brání v rozvoji Alzheimerovy nemoci a zlepšuje paměť.
Košťálová zelenina
Košťálová zelenina, jako je zelí, květák nebo brokolice, se ukázala být prospěšná při uchování paměti ve stáří. Kromě pozitivního vlivu na paměť bylo v epidemiologických studiích prokázáno, že lidé, kteří konzumují zeleninu s vysokým obsahem sulforafanu, vykazovali podstatně nižší riziko výskytu onkologických onemocnění, zejména tedy rakoviny prsu a prostaty.
Zdroj: Healthline