Pokud vás trápí zácpa, vyhněte se konzumaci potravin, které by ji mohly zhoršit. Naopak se vyplatí jíst více ovoce, zeleniny a probiotik.
Zácpa je nepříjemný problém, se kterým se čas od času může setkat naprosto každý. Za jejím rozvojem většinou stojí konzumace nevhodných potravin nebo jiné potíže s trávicím traktem, a proto je nezbytné v případě její přítomnost brát velký zřetel na svůj jídelníček. Právě výběr správné stravy totiž může podle lékařky Alany Biggers nepříjemné příznaky zmírnit a poskytnout vám potřebnou úlevu. Důležitý je zejména dostatek vlákniny.
Potraviny, kterým byste se měli vyhýbat
Pokud vás přepadla zácpa, nemusíte nutně spěchat k lékaři a užívat drahé prostředky plné chemie. Mnohem lépe vám dokáže pomoci nastavení správných stravovacích návyků, a to zejména co se týče zařazení vhodných potravin do jídelníčku. Nejčastěji totiž mohou k zažívacím potížím podle doktora Atli Arnarsona přispívat rafinované obiloviny, jako je bílé pečivo, a dokonce i rýže. Ty během problémů raději vynechte a zaměňte je za celozrnné varianty.
Konzumovat byste dále neměli ani příliš tučné a mastné potraviny, neboť vysoký příjem tuků zpomaluje trávicí procesy a způsobuje zácpu. Rozhodně se pak vyhněte také zpracovaným produktům, a to zejména těm s vysokým obsahem umělých přísad, konzervantů a chemikálií. Riziko představuje například i nadměrný příjem alkoholu, uvádí doktor Arnarson, ten totiž negativně ovlivňuje trávicí procesy a může vám způsobit řadu problémů.
Neustále si stěžoval na nadýmání, které lékaři ignorovali. Poté mu sdělili diagnózu, která mu změnila život
Zaměřte se na vyšší příjem vlákniny
S léčbou zácpy vám podle doktorky Kelsey Trull naopak dokáží pomoci potraviny, které obsahují dostatek vlákniny, jako je zejména ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy a semena. Tato živina účinně reguluje trávení a usnadňuje pohyb střev, tudíž vám pomůže nepříjemné příznaky velmi brzy zmírnit. Dále je dobré zajistit si vyšší příjem probiotik, která lze získat zejména z kvalitních jogurtů a fermentovaných potravin, jako je například kombucha.
Doktorka Trull dále radí, že efektivní úlevu vám mohou poskytnout i přírodní oleje, a to zejména co se týče olivového oleje, lněného oleje a řepkového oleje. Neméně důležité je poté pít dostatek vody, protože tekutina činí stolici řidší a umožňuje jí snadněji procházet trávicím traktem (stejně jako zelený nebo jiný bylinkový čaj). Při zácpě a nadýmání vám pomohou také mandle, jak jsme na webu Zdravé Stravování již dříve uváděli.