Pokud se chcete po jídle cítit příjemně a nemuset si rozepínat první knoflík u kalhot, měli byste se vyhnout každé z těchto potravin, abyste udrželi břicho na uzdě.
Příčinou plynatosti je nadměrné množství střevních plynů, které se hromadí ve střevech v důsledku trávení, polykání vzduchu při jídle a šíření krve. Střevní plyny naplní břicho, jež je oteklé a způsobuje nepříjemný pocit nepohodlí. Kromě pocitu nadýmání a vnitřního rozpínání se často objevují i další příznaky: problém s potřebou vylučovat přebytečné střevní plyny a pocit tlaku v levém nebo pravém podbřišku. To pak vede k záchvatovitým střevním křečím, „přetékání“ v břišní dutině, a dokonce k bolestem na hrudi. Chcete se účinně zbavit nadýmání? Vzdejte se těchto potravin, radí lékařka Amy Richter.
Perlivé nápoje
K nadýmání břicha dochází v důsledku pití perlivých nápojů. Oxid uhličitý obsažený v sycených nápojích se vstřebává v tenkém střevě a při výdechu se vylučuje plícemi. U většiny pacientů, kteří trpí nadýmáním, není objem vzduchu v trávicím traktu zvětšený. Jejich potíže jsou často příznakem syndromu dráždivého tračníku. Tento stav je způsoben poruchou střevní motility, především nervového charakteru.
Fazole a brukvovitá zelenina
Čočka, fazole, květák, brokolice i cizrna jsou sice zdravé, ale také bohaté na oligosacharidové cukry. Když se tyto cukry dostanou do tlustého střeva, jsou fermentovány bakteriemi, což vede k plynatosti a nadýmání.
Slané pochutiny
Chipsy, hranolky, sójová omáčka a další slané potraviny obsahují velké množství sodíku, který je zodpovědný za vyrovnávání hladiny vody v těle. Pokud jíte potraviny s vysokým obsahem sodíku, vaše tělo zadržuje více vody, než by mělo, takže budete mít pocit nafouklého a plného žaludku.
Alkoholické nápoje
Alkohol s vysokým obsahem sacharidů má také močopudné účinky, což způsobuje dehydrataci organismu, takže tělo zadržuje co nejvíce vody. Alkohol také zpomaluje trávení, takže jídlo zůstává déle v žaludku.
Fastfoodová jídla
Pizzy, hamburgery, nachos, smažená rýže a další oblíbené pokrmy z fastfoodů obsahují velké množství sodíku, ale také rafinovaných sacharidů a cukru, což jsou dvě hlavní příčiny nadýmání. Nadýmání může způsobovat rovněž kynuté těsto.
Mléčné výrobky
Neděste se. Po konzumaci mléčných výrobků se totiž zpravidla nadýmají pouze lidé, kteří trpí intolerancí laktózy. Pokud je to váš případ, uklidní vás to, že ale nejste sami, jelikož více než 65 % populace má větší či menší intoleranci na mléčné výrobky.
Co dělat při nadměrném výskytu plynů?
Příčinou nadměrné střevní plynatosti může být v první řadě strava a také příliš rychlá konzumace a polykání vzduchu. Pro minimalizaci množství plynu je proto nutné dodržovat níže uvedené body. Lékař vám může doporučit použití adsorpčních léků (aktivní uhlí) nebo povrchově aktivních látek (simetikon), které pomohou odeznít plynatosti.
- jíst pomalu a pečlivě žvýkat,
- pít brčkem,
- přestat žvýkat žvýkačky,
- vyřadit ze stravy produkty produkující plyny (zmíněno výše),
- vyřadit ze stravy na 2–3 týdny výrobky obsahující laktózu (tzv. eliminační dieta),
- užívat probiotika.
Byliny na nadýmání
Pokud máte zažívací potíže, můžete použít bylinky, které podporují trávicí proces a zabraňují nadměrnému hromadění plynů ve střevech. Z bylin, jež mají pozitivní vliv na trávení, se doporučují tyto:
- heřmánek – má uvolňující účinek na hladké svalstvo, napomáhá odstraňování zápachu plynů a působí protizánětlivě,
- meduňka – má diastolický, uklidňující, relaxační a antioxidační účinek. Zlepšuje trávení a zabraňuje nadýmání,
- bazalka – podporuje trávicí systém,
- fenykl – stimuluje činnost střev,
- máta – podporuje trávicí proces.
- zázvor – nejlépe ve formě nálevu z čerstvého kořene, také podporuje činnost střev.
Dobrým domácím prostředkem na zmírnění nadýmání je jemná masáž břicha krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Ve stravě se doporučuje také petržel, kopr, turecký pepř, kardamom, zázvor a kmín.
Zdroj: Healthline, Healthline