Užitečné potraviny, které pomáhají při očistě střev od toxických látek

Fotografie: Depositphotos / Edit

Postupem času se může ve vašich střevech hromadit značné množství toxinů a nebezpečných sloučenin. Tyto potraviny vám pomohou s jejich očistou.

Střevo je považováno za královský orgán a již samotný Hippokrates tvrdil, že jeho poškození či nesprávná funkce je příčinou každého onemocnění. Abyste ho proto udrželi v co nejlepší kondici, měli byste provádět jeho pravidelnou očistu. S tím vám skvěle pomohou některé potraviny, jež dokážou odbourat nahromaděné toxiny a nebezpečné sloučeniny, které se v něm postupem času usadily. Níže se můžete seznámit s těmi nejlepšími z nich. Více prozradila lékařka Kelsey Trull.

Kyselý citron

Kyselý citron je vynikajícím prostředkem k pročištění tlustého střeva. Obsahuje totiž značné množství antioxidantů a jeho šťáva je velmi užitečná pro obnovu pH těla. Nejlepší výsledky získáte, pokud ho budete konzumovat každé ráno na lačný žaludek smíchaný s vodou a lžičkou medu.

Detoxikační polévky

Domácí polévky jsou dalším skvělým prostředkem pro očistu tlustého střeva. Měli byste je jíst pravidelně a připravovat je z různých druhů zeleniny, jako je zejména zelí, cibule, mrkev, brambory, hrách, fazole nebo celer, a to bez použití olejů. Přidat můžete také petržel nebo jiné užitečné bylinky, které je dochutí a dodají jim ještě lepší detoxikační účinek.

Fotografie: Pexels

Zelí a zelená zelenina

Zelí patří mezi nejužitečnější potraviny, které podpoří vaše střeva ve všech směrech. Jedná se totiž o skvělý katalyzátor, jenž pomáhá aktivovat peristaltické pohyby tlustého střeva a odstraňovat veškeré usazeniny. Ideálně byste ho měli kupovat z farem, kde ho pěstují ekologicky. Stejně tak vašemu střevu prospěje jiná zelená zelenina, jako je například kapusta, brokolice nebo hrách.

Probiotika a prebiotika

K dobré funkci střev přispívá také pravidelný příjem probiotik, prebiotik a symbiotik, které podporují zdravou střevní mikroflóru – a to tím, že podporují růst a aktivitu dobrých střevních mikrobů. Mezi potraviny, jež je obsahují, patří především mléčné výrobky, jako je například jogurt nebo fermentované mléko, a nápoje, jako je kombucha nebo kefír. Stejně tak je však můžete získat z cibule, artyčoků, banánů, čekanky nebo pórku.

Sladké fíky

Sladké fíky jsou užitečné ovoce, které je velmi bohaté na vlákninu a důležité antioxidanty. Mnoho odborníků je proto doporučuje lidem se špatnou funkcí střev a zejména těm, kteří mají chronické problémy se zácpou. Můžete je jíst syrové nebo sušené – díky své sladké chuti chutnají naprosto skvěle.

Fotografie: Pexels

Pampeliška

Pampeliška je bylina s obsahem silných diuretik a značným množstvím draslíku ve svých listech. Jedná se proto o skvělý prostředek pro očistu střev a detoxikaci celého těla od nahromaděných toxinů. Jednoduše si ji zakupte v sušené formě a nechte ji 20 až 30 minut vařit ve vařící vodě. Poté odvar sceďte do šálku a nechte ho mírně vychladnout. Pro získání co nejlepších výsledků pijte tento blahodárný čaj každý den.

Osvědčený zázvor

Jedná se pravděpodobně o nejznámější léčivou bylinu, která podporuje naprosto každou část lidského těla. Není proto divu, že také prospívá tlustému střevu a napomáhá k jeho očistě. Abyste získali co nejlepší výsledky, můžete si ze zázvoru připravit čaj. Jednoduše nakrájejte menší kus kořenu a zalijte ho vroucí vodou. Poté nápoj pijte po celý den.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]