Teorie o tom, které potraviny našemu tělu prospívají více a které méně, se od sebe mohou výrazně lišit. V dnešním bludišti informací je velmi snadné se v této konkrétní oblasti znalostí ztratit. Zdravé stravování je klíčové nejen v prevenci fyzických nemocí, ale také z hlediska naší psychické pohody. Dlouho se říká, že člověk je to, co jí. I když by se to nemělo brát doslova, ve známém úsloví je docela hodně pravdy. Nejvýraznější vliv na naše zdraví má to, co nejčastěji jíme, říká lékařka Jillian Kubala.
Zdravé stravování – je to tak těžké?
Je pravda, že dnes není snadné jíst racionálně a zdravě. Regály obchodů s potravinami jsou přeplněné vysoce zpracovanými potravinami, jejichž dlouhodobá konzumace může vést k četným zdravotním problémům. Je tedy zázrak sestavit zdravý, vyvážený a pestrý jídelníček? Ne nutně! Naštěstí s trochou vůle a především s vědomím vlivu, který má jídlo na naše zdraví, je možné a vhodné radikálně změnit způsob stravování k lepšímu.
Teorie o tom, které potraviny jsou pro naše tělo prospěšnější a které méně, se mohou značně lišit. V dnešní informační džungli je snadné se v této oblasti znalostí ztratit. Naštěstí existují potraviny, po nichž se podle vědců z různých výzkumných pracovišť po celém světě vyplatí pravidelně sahat, abychom se stravovali zdravě! Podívejme se tedy, které potraviny byste měli jíst co nejčastěji.
Bobuloviny
Bobule, zejména goji a acai, jsou považovány za nejzdravější ovoce na světě. Podle vědců tyto druhy bobulí zpomalují proces stárnutí a mají protirakovinné účinky. Bobule nám poskytují celou řadu cenných antioxidantů, které podporují naše tělo v boji proti nemocem. Studie na zvířatech jasně prokázaly, že plody goji mohou brzdit růst rakovinných nádorů a zvyšovat účinnost léčby rakoviny.
Ořechy
Zdravé stravování znamená také dbát na to, aby náš každodenní jídelníček obsahoval ořechy! Různé druhy ořechů jsou na seznamu potravin, které jsou pro naše zdraví nejpříznivější. Přestože jsou vysoce kalorické, mají mimořádně pozitivní vliv na fungování celého organismu a pokud jsou konzumovány v dostatečném množství, mohou zabránit mnoha civilizačním chorobám, jako je obezita a cukrovka II. typu. Mezi nejzdravější ořechy patří para ořechy a pistácie.
Tučné ryby
Losos je považován za jednu z nejzdravějších ryb, kterou si můžete koupit. Je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny A, B (B1, B2, B6, B12), D, E a minerály, jako je jód, selen, zinek a draslík. Losos obsahuje také hodně bílkovin a obecně nám neposkytuje příliš mnoho kalorií, i když to rozhodně závisí na způsobu jeho přípravy. Kromě lososa je vhodné do svého jídelníčku alespoň jednou týdně zařadit například tuňáka, sardninky, makrelu, sledě nebo pstruha.
Česnek
Česnek je bohatý na vitamíny C, B1, B6, vápník, draslík, měď, mangan, selen a také na antibakteriální, antivirový a protiplísňový alicin, a proto je od nepaměti považován za jednu z nejzdravějších potravin. Při pravidelné konzumaci účinně snižuje krevní tlak a reguluje hladinu cholesterolu v krvi, čímž chrání náš oběhový systém. Může snížit riziko vzniku některých typů rakoviny, má ideální vliv na stav našeho oběhového systému, detoxikuje organismus a zlepšuje imunitu.
Sezamová semínka
Sezamová semínka jsou stále populárnější, protože obsahují základní živiny pro zdraví našeho srdce a také pomáhají při hubnutí. Mimochodem, jejich esenciální mastné kyseliny snižují hladinu cholesterolu, chrání srdce a zároveň snižují oběhové problémy.
Olivový olej
Extra panenský olivový olej, který neprošel procesem rafinace, je jedním z nejzdravějších tuků pro zdraví tepen. Navíc byly vědecky dokázány jeho blahodárné účinky na zdravé srdce, snižuje riziko mrtvice, je vhodný při diabetu a analýza 19 studií zjistila, že lidé, kteří konzumovali více olivového oleje, měli menší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu a trávicího traktu.
Zdroj: Healthline