Zadržování vody má často za následek otoky a nárůst tělesné hmotnosti. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, podívejte se na obsah svého jídelníčku.
Voda je hlavní složkou lidského těla, tvoří až 70 % lidského organismu. Někdy je však její množství ještě větší, což už není žádoucí. Zadržování vody v těle se týká nadměrné akumulace tekutin v oběhovém systému, tkáních nebo dutinách, tvrdí doktorka Katherine Marengo. Vyskytuje se v různých oblastech a z různých důvodů. Výsledkem je nárůst hmotnosti, nadýmání, otoky a celulitida. Jak se tedy retenci tekutin v organismu nejlépe vyhnout?
Příznaky zadržování vody v těle
Jak poznáte, že zadržujete v těle příliš mnoho vody? Příznaky jsou různé v závislosti na místě, kde se tekutina hromadí. Ovšem obecně platí, že symptomy retence vody zahrnují:
- otok
- změnu barvy kůže
- nárůst tělesné hmotnosti
- bolest a citlivost v končetinách
- ztuhlost kloubů
Nejvíce se na problému zadržování vody v těle podílí strava. Pokud se u vás tato komplikace vyskytuje často, je potřeba podívat se blíže na svůj jídelníček. Níže jsou uvedeny potraviny, kterým byste se měli vyhnout, abyste zabránili retenci tekutin v těle.
Dejte si pozor na množství sacharidů
Sacharidy jsou uloženy ve svalech a játrech jako glykogen. Každý gram glykogenu vyžaduje 2–3 gramy vody k uložení. Čím více glykogenu je uloženo v těle, tím více vody je zadržováno. To je jeden z důvodů, proč lidé dodržující dietu s nízkým obsahem sacharidů rychle zhubnou. Když je uložený glykogen vyčerpán, eliminuje se také významné množství tekutin.
Používání velkého množství soli
Sodík je mikronutrient nezbytný pro různé procesy v těle. Hraje důležitou roli při regulaci krevního tlaku a rovnováhy tekutin v organismu. K tomu však stačí malé množství sodíku. Naopak konzumace velkého množství soli vede k aktivaci různých mechanismů, které vyvolávají zadržování tekutin. Doporučená denní spotřeba sodíku je 2,3 gramu, což je množství dosažené konzumací pouze jedné čajové lžičky soli.
Konzumace zpracovaných potravin
Kromě stolní soli je sodík obsažen ve většině zpracovaných potravin, jako jsou krekry, konzervy, rychlé občerstvení, uzeniny, různé omáčky, brambůrky, sýry a předvařená jídla. Tyto potraviny jsou bohaté na sodík nejen kvůli obsahu soli, ale také proto, že obsahují složky, jako je glutamát sodný, jedlá soda, dusitan sodný a benzoát sodný. Tyto látky přispívají ke zvýšené tendenci zadržovat tekutiny v těle.
Zdroj: Healthline