Používání telefonu na toaletě se může určitým způsobem podepsat na vašem zdraví. Pokud se chcete vyvarovat problémům, měli byste jej raději nechat stranou.
Není to tak dávno, kdy byly toalety v domácnostech plné časopisů a novin – veškerého materiálu ke čtení, který vám dokázal zpříjemnit vykonávání potřeby. V dnešní době je však taková četba vzácná, neboť se objevily mobilní telefony, bez kterých se většina lidí nehne, a to ať už jdou ven, do koupelny nebo klidně do posilovny. A i když může být zajímavé procházet si vtipná videa, používání smartphonu na záchodě může mít na vaše zdraví velmi špatné následky, říká doktorka Carrie Murphy.
Rizika používání telefonu na toaletě
Pokud sedíte kvůli používání telefonu na toaletě příliš dlouho, může to zvýšit riziko hemeroidů. Kolorektální chirurg Dr. Karen Zaghiyan vysvětluje: „Problémem není samotné používání smartphonu. Spíše dlouhodobé sezení na záchodě [ať už si čtete nebo tam jen sedíte] může rozhodně vést k problémům s hemoroidy.“ V takovém případě totiž vyvíjíte přílišný tlak na své hýždě a stejně tak na tyto žlázy, což může vést k příznakům, jako je bolest, otok nebo krvácení.
Dalším velkým rizikem používání smartphonu na toaletě je, že jej můžete kontaminovat fekálními bakteriemi. Na telefonech se mohou při dlouhém sezení na toaletě usazovat nebezpečné E.coli a další mikrobiální zákeřnosti – ve skutečnosti je dokonce fakt, že průměrná obrazovka smartphonu je ještě špinavější než záchodové prkénko. A i když jste možná zastánci čistoty ve své domácnosti, nikdy nevíte, jaká je úroveň hygieny ve veřejných koupelnách.
Jak se vyhnout problémům
Pokud se chcete vyhnout možným problémům spojeným s tímto faktorem, měli byste dodržovat určitá doporučení. Zaprvé, na záchodě byste měli sedět opravdu jen tak dlouho, dokud máte skutečné nutkání: Pokud se stolice po několika minutách čekání neprojeví, nenuťte ji silou. Místo toho vstaň a jdi dělat něco jiného. Až budete cítit znova potřebu, vraťte se na toaletu.
Identifikace neobvyklého tvaru stolice může odhalit komplikace. Pozornost si žádají hrudky i vodnatost
Doba strávená na toaletě by neměla být delší než 15 minut – cokoliv déle může naznačovat problém se zácpou. Samozřejmě byste si měli také důkladně umýt ruce, a to obecně po použití koupelny, nejen po vykonání stolice. A pokud se i přes výše uvedená rizika na toaletě bez telefonu neobejdete, ujistěte se, snažte se jej pravidelně čistit.
Zdroj: Healthline