Kofein je velmi účinná látka, která nabízí hned několik zdravotních přínosů. Aby však bylo její užívání pro vás bezpečné, neměli byste to s ní přehánět.
Káva a zelený a černý čaj mohou pomoci snižovat množství tělesného tuku, a dokonce také riziko vzniku cukrovky 2. typu. Důvodem je především kofein, který tyto nápoje obsahují, a jeho vliv na metabolismus a celkovou hmotnost jedince – tato látka však disponuje řadou dalších užitečných přínosů, díky nimž pomáhá usnadňovat shazování přebytečných kil. Konzumace jeho příliš velkého množství může mít i negativní účinky, a to včetně úzkosti, nespavosti a nervozity, říká doktor Shawn Radcliffe.
Nižší riziko cukrovky 2. typu
Skutečně existuje souvislost mezi kofeinem a nižším rizikem vzniku cukrovky 2. typu (stejně jako mnoha dalších kardiovaskulárních onemocnění, a to zejména ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody, srdečního selhání a nepravidelného srdečního rytmu). Příjem této jedinečné látky také pomáhá snižovat množství tělesného tuku, což je jeden z faktorů tohoto nebezpečného problému. Běžně se rozlišují hlavně dvě genetické varianty související s tím, jak rychle tělo metabolizuje požitý kofein.
Lidé, kteří jsou nositeli genů spojených s pomalejším metabolismem kofeinu a pijí v průměru méně kávy (ale mají vyšší hladinu kofeinu v krvi ve srovnání s lidmi, kteří metabolizují kofein rychleji), mají často nižší index tělesné hmotnosti a množství tělesného tuku. Kromě toho mají nižší riziko cukrovky 2. typu. Naproti tomu však nebyla zjištěna žádná souvislost mezi geneticky podmíněnou hladinou kofeinu v krvi a rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Zvyšuje energetický výdej
Ačkoliv je dnes potvrzena souvislost mezi příjmem kofeinu a nižším rizikem diabetu 2. typu, upozorňuje se, že není zcela prokázána souvislost mezi metabolismem kofeinu a hladinou glukózy v krvi, podle které se cukrovka 2. typu diagnostikuje. Samozřejmě je ale také nutno dodat, že kofein působí jako termogenikum, což znamená, že zvyšuje energetický výdej. Jeho konzumace tedy skutečně pomáhá spalovat kalorie.
Kromě toho má kofein vlastnosti zvyšující pocit sytosti, což znamená, že potlačuje chuť k jídlu, další faktor zvyšující riziko vzniku obezity a dalších problémů.
Umírněná konzumace kofeinu je klíčová
Kromě posílení metabolismu má kofein řadu dalších potenciálních zdravotních přínosů, a to včetně zvýšení bdělosti a koncentrace, výkonnosti při cvičení a zlepšení nálady. Abyste z něj však mohli vytěžit maximum, je důležité konzumovat ho v umírněném množství. Pokud byste to naopak s jeho příjmem přeháněli, můžete se potýkat s nepříjemnými vedlejšími účinky, jako je například úzkost, nespavost a nervozita.
Zdroj: Healthline