Většina z nás je zvyklá během sprchování nebo koupání používat mýdlo nebo různé sprchové gely. Myslíme si, že to má na naši pokožku blahodárné účinky. V tomto případě je ale opak pravdou.
Pro náš dobrý pocit je během sprchování potřeba použít mýdlo a aplikovat ho na celé naše tělo. Při sprchování jej používáme doslova od hlavy až k patě. Na naše zdraví to má ale úplně jiný vliv, než si myslíme. Mýdlo a jiné hygienické přípravky používáme v domnění, že jsou prospěšné pro naši pokožku. Jedině vydrhnutá a provoněná pokožka je totiž čistá. V následujícím článku se dozvíte, že to není tak úplně pravda.
Proč našemu tělu mýdlo spíše škodí než pomáhá
Mýdlo díky svým účinkům působí na ochrannou vrstvu naší pokožky. To, co ale již ví málo lidí, je skutečnost, že ji narušuje. Není proto vhodné ho používat denně. Kromě nečistot z našeho těla totiž mýdlo odstraňuje i potřebné přírodní oleje, které naše pokožka vylučuje pro svoji ochranu. Pravidelné používání mýdla tedy časem vede k narušení pH naší pokožky a ta se stává suchou a podrážděnou.
Mýdlo také používáme z důvodu zápachu. Mýdlo sice je schopné nás tělesného zápachu zbavit, naše pokožka se ale následně stává mnohem zranitelnější vůči bakteriím z okolí. Přísady, které mýdlo a sprchové gely obsahují, totiž narušují přirozenou rovnováhu naší pokožky. Nejvíce škodlivé jsou paradoxně antibakteriální mýdla. Ta totiž kromě těch nebezpečných bakterií zabijí i ty prospěšné, které se v naší pokožce vyskytují a jsou potřebné pro její správnou funkci.
Správným postupem dokážeme oddálit tvorbu vrásek
Pozor si ale musíme dát také v oblasti našich genitálií. Pravidelná aplikace mýdel na tuto oblast ji totiž vysušuje, což by mohlo vést ke vzniku různých zdravotních komplikací. Na intimní hygienu je naprosto dostačující použití teplé vody. Odstraníme tím nejen nepříjemné pachy, ale také podpoříme stav pokožky této citlivé části našeho těla.
Narušení rovnováhy v naší pokožce také přispívá ke tvorbě vrásek. Chemická mýdla a gely vysušují pokožku a tím podporují tvorbu nejen vrásek, ale také akné a dermatitidy. Negativním způsobem také ovlivňují vstřebávání vitaminu D, který je pro náš organismus potřebný. Místo mýdla proto raději při sprchování sáhněte po oleji nebo použijte metodu suchého kartáčování.
Zdroj: Healthline