Poznejte nepříjemnou mykózu chodidel včas. Vyzrát na ni je snadné

Pokud se u vás objevila mykóza nohou, jistě potvrdíte, že to vůbec není příjemný zážitek. Bohužel řada lidí si myslí, že se touto plísní mohou nakazit například jen ve veřejných sprchách nebo na koupališti, ale ve skutečnosti vám hrozí riziko i na návštěvě. Stačí, když si sundáte boty a i přes ponožky se můžete nakazit.

Plísně se šíří prostřednictvím nakažených šupinek kůže. Navíc pokud nosíte celý den uzavřené boty, kde je teplo a vlhko, je to pro ně ideální prostředí k množení. Stačí pak jen hloupá náhoda a domů si od přátel odnášíte nezvaného hosta. Plísně se totiž mohu vyskytovat kdekoliv. Třeba v koberci nebo v pantoflích, které vám návštěva nabídne k přezutí. Je tedy na místě být opatrní.

Poznejte nemoc včas

Jak poznáte, že vás trápí mykóza? Rozvoj nemoci je poměrně pomalý, takže zpočátku ani nebudete pociťovat žádné příznaky. Plíseň se však postupem času vyvíjí a roste a pak udeří se vší silou. Není na místě čekat, že to samo odezní, ale vždy se vyplatí vyhledat odborníka. Hlavní příznaky onemocnění jsou následující:

  • Silné pocení a zápach nohou.
  • Loupání kůže mezi prsty.
  • Silné svědění, někdy také bolest.
  • Zabarvení kůže – může být nažloutlá či zašedlá.

Léky i bylinky zaberou

Jak na léčbu? V prvé řadě je dobré poradit se s odborníkem. Ten jediný může konstatovat, zda se skutečně jedná o mykózu, případně o jiné kožní onemocnění a doporučí vhodnou léčbu. Mykózy se většinou léčí prostřednictvím léků ve formě mastí. Při vážnějších projevech se nicméně nasazují i tablety nebo kapky, které léči infekci i vnitřně.

Kromě toho si však můžete i řadou babských rad, které léčbu urychlí a podpoří. V prvé řadě se vyplatí vyzkoušet dezinfekční lázeň, která uleví od svědění a usnadní hojení. Připravte si ji například z hypermanganu nebo bylinek. Dobře funguje rozmarýn, který oživuje a prokrvuje pokožku. Výtažky z lipových květů zase snáze pronikají do pórů kůže a zabraňují nadměrnému pocení. Olej z tymiánu se vyznačuje dezinfekčními účinky.

Zajímavé je, že mnoha lidem pomáhá také omezení sladkého. Právě cukr je totiž tím, čím se kvasinky a houby živí. Pokud jej tedy nebudete konzumovat vy, snadněji se plísně zbavíte, jelikož necháte houbu prakticky vyhladovět.

Prevence

Kromě účinné léčby je ale vhodné dbát i na prevenci. Lepší je problémům zcela předcházet než pak hasit požár.

  • Nedoporučuje se nosit boty někoho jiného. Boty bychom také měli častěji střídat a používat bavlněné prodyšné ponožky.
  • Udržujte vaši imunitu v dobré kondici. Jezte vitamíny a dodržuje zdravou a vyváženou stravu.
  • Pokud se vám nohy potí, zvažte různé prostředky, které pocení omezují.
  • Pokud se chystáte navštívit saunu nebo bazén, noste si s sebou vlastní přezutí, abyste nikde nemuseli chodit naboso.
  • Po koupání chodidla vytřete do sucha, přičemž zvláštní pozornost věnujte oblasti mezi prsty na nohou.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]