Slanina je lahodná pochoutka, která může být součástí vyvážené stravy, ale je třeba s ní zacházet s mírou. Pravidelná konzumace slaniny může nést určitá rizika.
Slanina je výrazným kouskem lahodného jídla, který je oblíbený po celém světě. Je hojně využívána jako přísada k mnoha pokrmům, ať už se jedná o sendviče, saláty, nebo snídaňové speciality. Nicméně, i když může být slanina lahodná, je třeba si uvědomit potenciální rizika spojená s její pravidelnou konzumací. Seznamte se s faktory, které byste měli brát v úvahu, pokud jste fanoušky této potraviny, říká doktor Kris Gunnars.
Rizika spojená s konzumací slaniny
Slanina je známá svým vysokým obsahem tuku a kalorií. I malá porce může obsahovat značné množství tuku, což může negativně ovlivnit vaše zdraví, pokud je konzumována pravidelně. Dieta bohatá na nasycené tuky, jako slanina, může zvyšovat riziko srdečních onemocnění, hypertenze a nárůstu hmotnosti.
Slanina je také bohatá na sůl, která je důležitou součástí její chuti. Nicméně nadměrný příjem soli může způsobit problémy s krevním tlakem a zvýšit riziko srdečního onemocnění. Pravidelná konzumace solených potravin může vést ke zvýšení příjmu soli, což je třeba sledovat. Slanina je považována za zpracované maso, kvůli čemuž je spojena s vyšším rizikem vzniku některých druhů rakoviny, zejména rakoviny tlustého střeva.
Sedmidenní experiment lékařky
Během sedmidenního výzkumu lékařka Patricia Varacallo pravidelně konzumovala slaninu, především tedy krůtí slaninu, ačkoli se stalo, že občas zkonzumovala i pokrmy s uzenou vepřovou slaninou. Jeden plátek této slaniny obsahuje 1,5 g tuku, 20 mg cholesterolu, 340 mg sodíku, 1 g cukru a 6 g bílkovin. Během svého experimentu Patricia také porovnávala nutriční hodnoty krůtí slaniny s tradiční vepřovou.
Pravidlo pěsti, které vám pomůže zhubnout bez sebemenší námahy
Zjistila, že vepřová slanina obsahuje více bílkovin (asi 20 g na 60 g), ale má vyšší kalorický obsah než krůtí slanina. Vepřová slanina obsahuje také více tuku, zejména nasycených tuků. Překvapivě však obsahuje méně sodíku než krůtí slanina. Obě tyto druhy slaniny dodávají tělu vitamíny skupiny B, přičemž vepřová slanina má v této oblasti navrch, a také selen a zinek.
Co bylo zjištěno?
Svůj sedmidenní experiment Patricia zahájila tradičním pokrmem – míchanými vajíčky se slaninou. Nicméně brzy ji toto jídlo omrzelo, a tak začala slaninu přidávat do salátů, sendvičů nebo wrapů s grilovaným kuřecím masem. Patricia si také připravila chřest obalený ve slanině.
Celý týdenní experiment zakončila návštěvou své oblíbené restaurace, kde podávají pokrmy z vepřového bůčku. Po sedmi dnech experimentu uznala, že její vášeň pro slaninu poněkud opadla. Jaké změny ve svém tělesném stavu Patricia zaznamenala?
- Slanina dodávala pocit sytosti, takže Patricia neměla chuť na svačinu,
- způsobovala pocit dehydratace a větší žízně,
- zapříčiňovala větší únavu a snížení energie.
Po skončení experimentu se Patricia obrátila na Dennise Bruemmera, kardiologa clevelandské kliniky, který vysvětlil, že „každý živočišný produkt pravděpodobně má vysoký obsah cholesterolu,“ a dodal, že častá konzumace slaniny může vést k srdečním problémům. Dodal, že krůtí slanina sice obsahuje méně cholesterolu, ale je také zdrojem soli a tuku, takže vůbec není „zdravější“ alternativou. Obecně odborníci doporučují jíst slaninu méně než jednou týdně.
Zdroj: Healthline