Zápal plic je i v dnešní době moderní medicíny závažné onemocnění, které není radno podceňovat, protože neléčený zápal plic vám může způsobit velmi vážné zdravotní komplikace a v nejhorším případě končí smrtí. Mnoho lidí ale vyhledá lékařskou pomoc pozdě.
Je to způsobeno hlavně tím, že v počátečních fázích onemocnění má zápal plic velmi podobné příznaky jako sezónní nachlazení nebo alergie. Proto jsme pro vás připravili shrnutí důležitých symptomů, které jsou pro zápal plic typické a pomůžou vám ho odhalit včas.
Koho ohrožuje zápal plic nejvíce
Zápal plic si nevybírá. Mohou onemocnět dospělí i děti. Nicméně podle odborníků průběh nemoci do jisté míry ovlivňuje životní styl pacienta. Lidé, kteří ve větší míře pijí alkohol a kouří, mají větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine zápal plic.
Příznaky zápalu plic
Pokud se necítíte dobře a pozorujete na sobě některý z příznaků zápalu plic, hlavně nepanikařte. Nejlépe uděláte, pokud navštívíte lékaře. Vždy platí pravidlo: Čím dřív se začnete léčit, tím lépe. Lékař vám předepíše vhodnou léčbu. Úspěšnost léčby je v dnešní době vysoká, pokud zbytečně neotálíte.
Pro zápal plic jsou charakteristické následující příznaky:
- Zimnice a horečka – osoba trpící zápalem plic má vysoké horečky (nad 38,5 °C) po dobu nejméně 4 dnů a je velmi obtížné ji snížit. Typická je také zimnice
- Charakteristický kašel – pacient trpí úporným kašlem. Při něm také často vykašlává nazelenalý nebo rezavý hlen. Může vykašlávat i krev
- Dušnost – v důsledku nemoci se nemůže pacient plně nadechnout. Může se dusit a zadýchávat. Nemá dostatek kyslíku
- Bolest na hrudníku – pokud vás na hrudníku bolí nejenom při kašlání, ale i při nadechování, měli byste určitě zpozornět
Další důležité varovné signály, kterých byste si měli všímat
Lidé, kteří prodělali zápal plic, se cítili po celou dobu velmi unavení a ospalí. Často neměli sílu se ani najíst. Vědci také zjistili, že lidé, kteří trpí tímto onemocněním, mají zrychlenou tepovou frekvenci. Proto si zkontrolujte svůj puls.
Mějte se také na pozoru, pokud máte chřipku nebo sezónní virózu a nelepšíte se. Horečka vám neklesá ani po 3 -5 dnech léčby. Pokud se váš stav nelepší, nepokračujte v samoléčbě!
Jak postupovat v případě akutních potíží?
Navštivte neprodleně lékaře. Pokud už nejste ve stavu dopravit se k němu sami, zavolejte si okamžitě sanitku a dispečerovi popište detailně vaše obtíže. Po převozu do nemocnice absolvujete vyšetření, která diagnózu potvrdí, nebo naopak vyvrátí. Až poté vám bude předepsaná odpovídající léčba.
Dodržujte pokyny lékařů. Po ukončení léčby budete pravděpodobně muset podstoupit rehabilitační cvičení. Pokud vyhledáte lékaře včas a budete svědomitě dodržovat všechna doporučení, máte velkou šanci na úplné uzdravení bez zdravotních komplikací.