Za nadýmání a plynatost může špatný životní styl, ale i přítomnost škodlivých bakterií v žaludku. Zbavit se jich můžete konzumací některých potravin.
Časté jsou poruchy trávení, které způsobují nadýmání a plynatost, včetně nevolnosti, pálení žáhy a ztráty chuti k jídlu. Zpravidla se jedná o špatnou životosprávu obecně, problémy může mít na svědomí přejídání, zdraví škodlivé potraviny i nedostatek pohybu. Ovšem viníky mohou být i určité bakterie, které do svého těla vpravuje skrze určité potraviny nebo nápoje, říká lékařka Alana Biggers.
Střevní flóra je tvořena milióny bakterií
Není bakterie jako bakterie. Pod tímto slovem si často představujeme drobného živočicha, který parazituje v našem těle a dělá nám tam neplechu. Tak tomu však není. Nejsou pouze špatné bakterie, ale i dobré, které ke správné funkci těla nezbytně potřebujeme. Podporují vývoj střevní sliznice, syntetizují vitamíny a chrání nás před patogenními bakteriemi ze stravy.
Jakmile je však střevní flóra narušena – špatnou stravou, stresem nebo užíváním antibiotik, tyto dobré bakterie již nemají sílu efektivně bojovat proti bakteriím patogenním. Například Helicobacter pylori je bakterie, která přežívá v kyselém prostředí žaludku. Při kontaktu se stěnou žaludku způsobuje chronickou gastritidu, žaludeční vředy a další onemocnění spojené se žaludkem. Z dlouhodobého hlediska může být i příčinou rakoviny žaludku.
Příčiny infekce Helicobacter pylori
Infekce je obvykle způsobena konzumací nečistého jídla nebo kontaminované vody. Stejně tak může být riskantní i nedostatečná hygiena po návštěvě toalety, kde je veliká koncentrace bakterií. Dosud není známo, zdali je možný přímý přenos z člověka na člověka tělesným kontaktem. Příznaky infekce mohou být následující.
- Nadýmání
- Zvracení
- Nevolnost
- Bolest břicha
- Únava
- Pálení žáhy
- Průjem
- Zápach z úst
- Anémie
- Ztráta chuti k jídlu
Přírodní prostředky, jak se zbavit Helicobacter pylori
Některé potraviny jsou známé pro své přínosy pro naše trávení a účinný boj s bakteriemi v našem žaludku. Například černý kmín, manukový med, brusinková šťáva, česnek, zelený čaj a také dostatečné množství probiotik.
Všechny tyto potraviny podporují střevní průchod a brání špatným bakteriím ulpívat na žaludeční stěně. Problém je samozřejmě vždy nutné konzultovat s lékařem, ale jeho léčbu můžete podpořit těmito přírodními metodami, které urychlí proces zotavení.
Zdroj: Healthline