Klíšťata jsou malí tvorové, před kterými je určitě dobré mít respekt. Přenáší velmi nebezpečné nemoci a nevyplatí se tedy podceňovat jejich pečlivé odstranění a sledování místa vkusu. Jen tak můžete eliminovat nebezpečí nákazy a také včas zareagovat, pokud se objeví podezření na onemocnění.
Jak je správně odstranit
Zapomeňte na metody našich babiček. Nepomůže ani krém, ani olej nebo mačkání či jiné podivné pokusy. Postup je jasný – místo vydezinfikovat a poté klíště pomocí pinzety šetrně vytáhnout. Klíště není žádný zakousnutý pitbul, takže s trochou trpělivosti jej máte za minutku venku. Místo po klíštěti opět řádně vydezinfikujte.
Proč klíště odstranit co nejdřív
Klíště byste měli odstranit tak rychle, jak to je půjde. I proto se vyplatí nosit s sebou na výlet alespoň dezinfekci a pinzetu pro případ potřeby. Čím déle totiž klíště zůstává přisáté, tím se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nebezpečné infekce. Pokud klíště odstraníte například do hodiny, je riziko skutečně minimální, ale jestliže jej najdete až po dni, je na místě počítat i s možností přenosu choroby.
Co když se odstranění nepodaří
Mnoho lidí má z odstraňování klíšťat hrůzu především proto, že se bojí, že mu utrhnou hlavičku, která zůstane uvnitř. To se skutečně může stát, ale není třeba kvůli tomu panikařit. Kusadla klíštěte jsou už jen částí těla, ale klíště samotné je pryč a s ním i možnost nákazy. Kusadla či hlavičku se můžete pokusit ještě odstranit pinzetou, ale pokud se to nepodaří, jednoduše je nechte tam, kde jsou. Tělo si s nimi samo poradí a kůže se za čas uzdraví.
Co s vytaženým klíštětem
Dnes již existují možnosti, jak si snadno ověřit, zda klíště bylo nakažené či nikoliv. Proto se nedoporučuje vytažené klíště vyhazovat, ale raději jej odeslat do laboratoře na analýzu. Můžete jej vložit do igelitového sáčku a odeslat na adresu laboratoře, kde vám vyšetření provedou. Pokud o tuto možnost zájem nemáte, nejjednodušší je spláchnout klíště do odpadu nebo do záchodu. Nevyhazujte jej do koše, neboť nemusí být mrtvé a mohlo by se z něj dostat ven.
A co dál?
Po odstranění klíštěte je potřeba sledovat místo přisátí. Objeví se většinou drobné zarudnutí nebo zduření místa, což je naprosto normální reakce pokožky. Pokud se ale zarudnutí i po několika dnech zvětšuje, typicky s centrálním vyblednutím, může se jednat o příznak nemoci. Na místě je tedy vyhledat lékaře a celou situaci s ním prokonzultovat. První příznaky však očekávejte nejdříve 2–3 týdny po přisátí klíštěte.
Prevence
Nezanedbávejte především prevenci, která je nejlepší ochranou před onemocněním.
Používejte repelenty, noste kalhoty s dlouhými nohavicemi a vyvarujte se pohybu ve vysokých travnatých porostech. Samozřejmostí by mělo být zakončení každého výletu pečlivou prohlídkou pokožky. Pomoci může i rychlá sprcha, která případně smyje dosud nepřisátá klíšťata.
Fotografie: Freepik, Pixabay