Odborníci varují před novým nebezpečím v Evropě. Případy napadení koutníkem jedovatým přibývají

Fotografie: Conway Hawn / Creative Commons / Attribution 4.0

V Evropě se objevil nový druh nebezpečného pavouka. Jakmile se zakousne do pokožky, objeví se malý štípanec, který může vést až ke smrti.

Koutník jedovatý je nebezpečný pavouk, který pochází z jihovýchodu až jihu Ameriky. Typicky dorůstá délky až dvou centimetrů a poznáte jej podle hnědé barvy, kterou doplňuje zřetelný obrazec ve tvaru houslí. Ačkoli se doposud v Evropě nacházel zřídka, během posledních měsíců má na svědomí hned dvě úmrtí. Nejprve to byl dle serveru Novinky turista v Řecku a nyní 23letý pracující člověk v nedaleké Itálii.

Koutník jedovatý napadá lidi v Evropě

Pavouk koutník jedovatý není agresivní, ale pokud se zakousne do člověka, může napáchat opravdu velkou neplechu. Pokud není pacientovi podán protijed, mohou se u něj projevit vážné následky v podobě odumírání kožní tkáně. To dle webu Healthline následně vede k selhání orgánů a nakonec ke smrti. Jedná se o jediné pavouky svého druhu, jejichž jed působí takovým způsobem, a nyní to vypadá, že se šíří po Evropě.

Své o tom ví odborníci z Itálie, kteří museli řešit případ 23letého muže, jehož pavouk kousl v polovině července. Tehdy pracoval v apulijském Collepassu na údržbě zeleně a pocítil štípnutí na pravé noze. Zpočátku si myslel, že šlo o komára, ale během několika dní se v postižené oblasti objevila silná bolest, absces a zarudnutí. Následně strávil měsíc ve třech různých nemocnicích, ale bohužel mu již nikdo nedokázal pomoci.

Podle kousnutí lze rozpoznat druh hmyzu. Jsou například odlišně nateklá a svědivá

„Když dorazil na naši pohotovost, měl kožní lézi. Díky antibiotické a další protizánětlivé terapii se podařilo zánět stabilizovat,“ uvedl ředitel kliniky, kde byl hospitalizován. Jeho stav se nicméně náhle zhoršil a skončil až na klinice v Bari, kde bohužel zemřel na septický šok a selhání orgánů. Lékaři přitom měli již zpočátku vědět, že se jednalo o koutníka. Na ZdravémStravování jsme také psali, co jsou vlastně zač červená znaménka na kůži.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]