Česko zaznamenává rychle rostoucí počet případů nebezpečného onemocnění, které se šíří Evropou

Fotografie: Wikipedienemcl / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Odborníci varují před nebezpečnou nemocí, která se začíná čím dál rychleji šířit střední Evropou. Pokud na sobě poznáte příznaky, rychle do nemocnice.

Státní zdravotní ústav varoval před nebezpečnou nemocí, která se šíří po celé střední Evropě a představuje vážné riziko pro všechny obyvatele. Jedná se o žloutenku typu A – letos bylo zaznamenáno již 115 nových případů. Bohužel takový nárůst převyšuje posledních pět let a nevypadá to, že by se situace zlepšovala. Pokud tedy na sobě rozpoznáte typické příznaky onemocnění, co nejrychleji se poraďte se svým praktický lékařem.

Nebezpečné onemocnění se šíří střední Evropou

V ohrožení mají být všechny státy střední Evropy a Česká republika není výjimkou. Právě v tuzemsku bylo letos dle hygieniků zaznamenáno již 115 případů, což je více, než kolik jich bylo dohromady za posledních pět let. Situace je ještě horší na Slovensku, kde je problém i s kapacitou v Prešovské nemocnici. Tam už od loňského podzimu roste počet pacientů s onemocněním jater a na infekčním oddělení tak není dostatek místa.

Odborníci proto varují, aby si lidé dávali před nebezpečnou nemocí pozor a zaměřili se na správnou prevenci. Mezi důležitá pravidla patří zejména dodržování hygienických návyků, jako je pravidelné mytí rukou, a očkování. To platí zejména pro lidi, kteří se chystají do zahraničí, neboť právě tam je snadnější se žloutenkou typu A nakazit. Neméně důležité je poté znát její typické příznaky a případně je začít okamžitě řešit.

Na Slovensku vypukla epidemie: Nemocnice čelí kritické situaci, nemají dostatek kapacity

Fotografie: Depositphotos

​Žloutenka typu A se nejčastěji projevuje zažloutnutím kůže i očního bělma, uvádí doktor Youssef Soliman. Objevit se však v případě tohoto infekčního onemocnění může i světlá stolice, tmavá moč, horečka a bolesti břicha. Příznaky poté mají tendenci přetrvávat i několik týdnů a v extrémních případech může dojít i k vážnému poškození jater. To je následně nutné řešit transplantací. Na Zdravém Stravování jsme také psali o dalším nebezpečném onemocnění, které šíří komáři na jihu Evropy.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]