Voda tvoří přibližně 60 % hmotnosti lidského těla, u dětí je to až 75 %. Voda je pro lidský život nepostradatelná. Přitom v letních dnech stačí skutečně tak málo a může se dostavit dehydratace.
Pít až teprve, když máme žízeň, je špatné. Pitný režim by měl být rozdělen do 12 dávek během dne. Pokud své tělo nezavodníte, kolaps na sebe nenechá dlouho čekat. Obzvlášť ženy se musejí mít na pozoru, mívají totiž menší pocit žízně ve srovnání s muži.
Nedostatečně hydratované tělo
Bez vody nedokážeme správně fungovat. Pokud málo pijeme, tělo na to okamžitě reaguje. Jsme unavené, nervózní, točí se nám hlava a máme tmavou moč. Ztrácíme-li do 2 % tekutin z tělesné hmotnosti, jde o mírnou dehydrataci. Jestliže je ztráta vyšší, je ohrožena paměť, zpomalí se mozkové procesy, zhorší se koordinace. Pro správné fungování mozku je voda nezbytná, stejně tak pro další orgány. Ledviny denně přefiltrují až 180 litrů tekutin. Voda je nezbytná také pro trávení, udržení správné tělesné teploty a krevního tlaku.
Tři druhy dehydratace
Celkem existují tři druhy dehydratace. Ta, která vzniká díky nedostatečnému příjmu tekutin, je nazývána hypertonická. Dehydratace izotonická se objevuje při zvracení a průjmech. Příčinou třetí – hypotonické dehydratace bývá ztráta soli a vyskytuje se při onemocnění ledvin a dalších chorobách. Ve vážných případech může být dehydratace až smrtelná. Při apatii nebo bezvědomí je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Jako běžná první pomoc stačí zvýšit příjem tekutin, ale po menších dávkách. Ideálně tekutinou, která dotyčné osobě chutná – nemělo by se nutit něco, co by mohlo vyvolat zvracení a stav ještě zhoršit.
Nejvhodnější pitný režim
Vhodné jsou stolní neperlivé vody, kojenecké a pramenité. Kombinovat je lze s minerálními vodami, ale kvůli vysokému obsahu minerálů je vhodné je střídat. Dále jsou skvělé bylinkové čaje, zelené čaje. Naopak nevhodné jsou kofeinové nápoje, sladké džusy, alkohol, limonády, energetické nápoje.
Obrázky: pixabay.com