Každý občas škytá, zejména po vydatném jídle. Obvykle to netrvá déle než několik minut, ale pokud škytání neustupuje a trvá už několik dní nebo týdnů, může být známkou vážnějších zdravotních problémů, říká lékařka Corinne Osborn.
Nejčastější názor je, že škytavka vzniká podrážděním bráničního svalu, který se náhle dostane do kontaktu se svaly krku a hrudní stěny. Kontrakce vede k velkému nádechu vzduchu, který se po vypnutí hlasivek zastaví a vydává známý škytavý zvuk. Vědci si nejsou zcela jisti mechanismem vzniku škytavky ani jejím fyziologickým účelem. Dle profesora Williama Whitelawa z University of Calgary škytavka vzniká na základě vzorce spouštěného signály vysílanými z mozku a může se jednat o funkci, která vznikla v dřívější fázi evoluce.
Proč nás trápí škytavka
Krátkodobá škytavka může být způsobena příliš rychlým polykáním jídla či konzumací alkoholických nebo sycených nápojů. Dlouhodobá škytavka může být způsobena mnoha faktory, včetně plicních onemocnění, selhání ledvin, mrtvice a dalších stavů, které stahují bránici. Je rovněž známo, že některé léky mohou dlouhodobou škytavku způsobovat také.
Odborníci doporučují konzultaci s lékařem, pokud škytavka trvá déle než tři hodiny a je přerušována spánkem nebo stravovacími návyky. Přetrvávající škytavku lze léčit neuroleptiky nebo lze léčit její příčinu. Dočasná škytavka obvykle po krátké době odezní. Mnoho lidí zadržuje dech nebo pije vodu, aby urychlili proces obnovy dýchání.
Babské rady pro řešení škytavky
K dnešnímu dni sice neexistují žádné osvědčené odborné prostředky, které by nás škytavky mohly spolehlivě zbavit, existuje však řada domácích metod, které lidé vyzkoušeli a doporučují je. Patří mezi ně například tyto:
- pijte studenou vodu, nejlépe v předklonu, abyste uvolnili tlak na bránici;
- snězte lžičku brusinkového džemu nebo moučkového cukru;
- požádejte někoho, aby vás vyděsil;
- pevně přitiskněte palec na patro těsně u předních zubů;
- štípněte se do nosu a pomalu vypijte sklenici vody;
- kousněte do citronu;
- zadržte dech na co nejdelší dobu;
- vyplázněte jazyk a v této poloze počítejte do 50.
Někdy se stane, že dojde ke spuštění škytavka bez zjevné příčiny. Mějme na paměti, že škytavka obecně je zcela normální. Pokud je však velmi častá a přetrvává delší dobu, měli byste rozhodně navštívit svého lékaře.
Zdroj: Healthline