Bolesti podbřišku, kříží, hlavy, nevolnost, změna nálady, průjmy či zácpa – to vše a někdy mnohem více má na svědomí menstruace. Jednou v měsíci přichází období, které si musíme chtě nechtě vytrpět. Toto trápení u většiny žen trvá 2 dny v cyklu. Zkuste tentokrát léky schovat do šuplíku a vyzkoušet přírodní metody, které od těchto nepříjemností pomohou ulevit.
Bylinky
K nejčastějším bylinkám, které pomáhají s uvedenými problémy, jsou bazalka, heřmánek, meduňka, listy maliníku, řebříček či kontryhel. Jak vidíte, není jich zrovna málo. Připravit si z nich můžete jak koupel, tak chutný čaj. Ideálně obojí. Horká bylinková koupel pomůže uvolnit křeče a bolesti budou snesitelnější.
Pohyb
To, že by se během menstruace nemělo cvičit, není pravda. Při cvičení se rozproudí krev a tím se uvolňují i křeče v podbřišku. Ovšem na mysli máme rozumné cvičení – nikoliv přepínání svých sil a vynechejte i posilování břišních partií. Bohatě vám vystačí procházka anebo nějaké lehčí pohybové aktivity. Výtečná je i jóga a práce s dechem.
Ohřívací nádoba
Někteří možná mají doma termofor, což je výtečná pomůcka nejen v zimě, kdy si jej strčíte pod peřinu. Termofor s horkou vodou zabalte do ručníku a přiložte na podbřišek. Máte-li opravdu silné bolesti, zkuste i bederní zahřívací pásy.
Úprava jídelníčku
Pokud se vám nechce nějak zásadně měnit jídelníček, pak se alespoň vyhněte popíjení kávy, energetických nápojů a mléčným výrobkům. Tyto potraviny totiž velmi znásobují citlivost a bolest je pak úpornější. Důležitý je také příjem železa, vápníku, hořčíku (působí proti křečím), vitamínu B6 (proti nadýmání). Vhodné je zařadit do jídelníčku avokádo, banány, špenát, kuřecí maso a ryby, semínka a oříšky, celozrnné pečivo (kvůli případné zácpě). Nezapomínejte pít dostatek tekutin a omezte solení a tučné jídlo.
Obrázek: clinicamedizen.es, youtube.com