Péče o ústní dutinu je rutinní úkon, který do určité míry řeší každodenně prakticky všichni lidé, jelikož se do ní během dne dostává řada patogenů, jež ovlivňují nejen zdraví zubů, ale také dalších vnitřních orgánů. Vzhledem k charakteristické vnitřní stavbě úst představuje tato část těla poměrně výhodný prostor pro šíření infekcí a bakteriální množení, proto by o ni mělo být pravidelně pečováno vhodným způsobem.
Jedním z prostředků pro tuto činnost je vedle klasického nebo pokročilého čištění zubů také používání různých přípravků, které prodlužují účinnost čištění, také ústní voda. Důkladné pravidelné vyčištění ústní dutiny pomáhá snižovat riziko vzniku a rozvoje nepříjemných nemoci eliminací patogenních prvků v tomto prostředí.
K čemu slouží ústní voda
Ústní voda se může užívat jak po rutinním čištění zubů a mezizubních prostor, tak samostatně jako součást odstraňování ulpělých částeček z potravy. Složení ústní vody se liší vzhledem k produktu nebo výrobci, obvykle však obsahuje řadu prospěšných látek, které ovlivňují charakter prostředí v ústech. Tyto látky podporují následující:
- prevenci vzniku zubního kazu a zvýšení účinnosti péče o zuby obvyklým čištěním
- ochranu proti usazování plaku a zubního kamene
- snížení citlivosti zubů na patogeny a teplotní změny
- eliminaci zápachu z úst
Prevence vzniku zubního kazu a podpora klasického čištění
Vznik zubního kazu způsobují specifické kmeny bakterií, které se živí zubní hmotou. Jedná se o infekční onemocnění, které potřeba léčit odpovídajícím způsobem. Vhodné prostředí pro rozvoj a reprodukci těchto kmenů se v ústní dutině vytváří nejen při konzumaci jídel obsahujících vysoké množství cukrů, ale také nesprávnou péči a ulpíváním zbytků jídel v mezizubních prostorách. Používáním ústní vody je možné odstranit drobné nečistoty, jež se na zubech zachytí po mechanickém čištění.
Ochrana proti zubnímu plaku a kameni
Zubní plak je tenká vrstva, která se uchycuje na zubech a způsobuje rozklad zubní skloviny. Existuje několik forem zubního plaku, které vznikají jeho přeměnou – primární zubní plak je v podstatě neškodný a lze jej odstranit důkladným čištěním, v těžko přístupných místech se však usazuje a přeměňuje na zubní kámen, který postupně rozežírá sklovinu. Pomocí ústní vody je možné jej odstraňovat také z těchto lokalit.
Snížení citlivosti zubů a odstranění zápachu z úst
Přecitlivělost zubů a dásní na teplé či studené pokrmy je způsobena ztenčující se ochrannou vrstvou. Ústní voda tuto vrstvu posiluje a současně zabraňuje tomu, aby se v mezizubních prostorech usazovaly nečistoty, které mohou být důvodem pro šíření zápachu z úst postupným rozkladem.
Kdy a jak vybrat ústní vodu
Ústní vodu by měli používat především lidé, kteří se potýkají s problémy s hromaděním plaku, jsou náchylní k problémům s dásněmi, ale také ti, co používají zubní protézy či rovnátka nebo se připravují na dentistický zákrok.
Při výběru ústní vody je potřeba se orientovat především na složení, tzn. účinnou složku a cíl aplikace (bakteriální infekce, usazování plaku apod.), a také obsah alkoholu a charakteristické poměry účinných složek – ústní vody pro dospělé se liší od těch pro děti, stejně jako je tomu u zubních past. Samotné užívání ústní vody by pak mělo být prováděno pravidelně, obvykle se doporučuje dvakrát denně po každém čištění dle pokynů výrobce.