Prediabetes je nebezpečný problém, který může mít vážný dopad na lidské zdraví. Pokud se objeví jeho příznaky, raději navštivte lékaře.
Prediabetes je nebezpečný stav, který označuje vyšší hladinu cukru v krvi, než je tomu za normálních okolností. Tato hladina však podle lékařky Kelsey Nank stále není natolik vysoká, aby ji bylo možné označit za úplný diabetes – to také znamená, že ji lze stále pozitivně ovlivnit změnami životního stylu a ochránit se tak před nebezpečnými dopady onemocnění. Jakmile proto na sobě rozpoznáte příznaky, měli byste rychle začít s léčbou.
Typické příznaky prediabetu
Stále nejsou určeny přesné příznaky, kterými by se mohl prediabetes projevit. U některých pacientů však byly dle Healthline přítomny tmavé, tlusté a často i sametové skvrny na kůži (zejména na loktech, kolenou a v podpaží). Problém se pak může projevit také symptomy podobnými běžné cukrovce, tedy například zvýšenou žízní, zvýšeným močením (zejména během nočních hodin), únavou, rozmazaným viděním a špatným hojením ran.
Jakmile na sobě rozpoznáte tyto příznaky, měli byste co nejrychleji kontaktovat svého lékaře a poradit se s ním o možnostech léčby. V opačném případě by totiž prediabetes mohl vést k řadě komplikací a ohrozit vaše zdraví mnohem více. Onemocnění lze však naštěstí léčit prostřednictvím změn životního stylu, jako je dle lékařky Angely M. Bell zejména:
Mikromrtvice se prozradí pomocí častých signálů, mezi které patří i náhlá slabost a bolest hlavy
- Zdravá strava: konzumujte více ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, libových bílkovin a zdravých tuků. Naproti tomu omezte cukry a nezdravé tuky.
- Fyzická aktivita: pravidelné cvičení má mnoho zdravotních výhod, včetně snížení rizika vzniku diabetu. Stačí již 30 minut denně.
- Pravidelné kontroly hladiny cukru v krvi u lékaře.
- Omezení alkoholu a kouření cigaret: nadměrná konzumace alkoholu může stejně jako kouření zvyšovat riziko vzniku diabetu.
- Snížení stresu: vaše riziko může zvyšovat také nadměrný stres. Pokuste se ho minimalizovat prostřednictvím meditace, jógy nebo dechových cvičení.
- Dostatek spánku: nedostatek odpočinku může vážně ovlivnit hladinu cukru v krvi a zhoršit funkci inzulínu.
Tyto návyky vám mimo jiné poskytnou mnohem větší psychickou pohodu a zamezíte díky nim možnému přibývání na váze. Přesto je ale rovněž dobré pravidelně navštěvovat svého lékaře, aby vám poskytl informace o vašem zdravotním stavu. Na webu Zdravé Stravování jsme také psali o typických příznacích cukrovky 2. typu a jak se před ní chránit.