Každý rok zemře na srdeční onemocnění několik milionů lidí všech věkových skupin. Tolika úmrtím by se však dalo zabránit, kdyby každý věděl, jak rozpoznat příznaky srdečních onemocnění a včas je odborně léčit.
Bohužel srdeční problémy jsou často maskované jinými potížemi a mnoho lidí ani nenapadne, že by jejich srdce mohlo být ve špatné kondici. Existují však určité známky, kterým byste měli věnovat zvláštní pozornost, zejména u lidí starších šedesáti let a těch, kteří trpí některou z běžných chronických nemocí jako je cukrovka, vysoký krevní tlak nebo nadváha. Jaké příznaky by vás měly upozornit, že něco není v pořádku?
Nepříjemné pocity v oblasti hrudníku
Jedním z hlavních příznaků srdečních problémů je bolest na hrudi. Je však velmi obtížné popsat, jak přesně se tato bolest projevuje a kdy už je skutečně potřeba považovat ji za problém. Někteří totiž pociťují jen mírný tlak, jiní naopak ostré bodání.
V ideálním případě byste však měli pečlivě analyzovat jakékoliv nepohodlí, které v této oblasti zaznamenáte. Bolest v oblasti hrudníku je obvykle vyvolávána cévními chorobami. V případě silné a ostré bolesti, která trvá několik minut, byste měli raději okamžitě kontaktovat lékaře.
Nevolnosti, bolest žaludku, nechuť k jídlu
Problémy se žaludkem samozřejmě nejsou vždy způsobeny srdečními problémy. Ale narušení trávicího procesu může být spojeno s nedostatečným přísunem krve, který by mělo zajišťovat právě vaše srdce. Pokud vás znenadání přepadne nevolnost, nezapomeňte se také poradit s odborníkem.
Bolest v levé ruce
Pamatujte, že nervy, které vycházejí ze srdce a levé ruky, vždy vysílají signály do stejné části mozku. Mozek pak často nerozpozná, zda bolest vychází z ruky nebo ze srdce. Proto je nutné věnovat pozornost i nepohodlí, které zažíváte v levé končetině.
Pokud ruka začala bolet po tréninku, nárazu nebo z jiných důvodů, pak bude samozřejmě příčina jinde. Pokud ale bolest vzniká náhle a bez zjevného důvodu, není radno ji brát na lehkou váhu.
Bolest zubů a dolní čelisti
Bolest zubů se často objevuje ze zřejmých důvodů – může vás trápit kaz nebo zánět dásní. Pokud však žádné problémy se zuby nemáte, a přesto vás bolí, může být dobrým nápadem poradit se s kardiologem.
Závrať a ztráta orientace
Pocity slabosti a únavy se mohou objevit z různých důvodů, například v důsledku nesprávné stravy nebo náhlých prudkých pohybů. Pokud jste neustále unavení a motá se vám hlava i v průběhu dne, rozhodně to není signál, který byste měli přehlížet. Vaše srdce možná nedodává dostatek krve do mozku.
Otok dolních končetin
Nesprávně fungující krevní oběh vede k přerušení toku lymfy. To znamená, že tekutina není správně odstraněna z tkání, hromadí se pod kůží, a to vede k tvorbě otoků. Pokud máte neustále otoky nohou, poraďte se nejen se svým praktickým lékařem, ale také kardiologem.
Neustálý kašel
Kašel se běžně vyskytuje v důsledku nachlazení nebo alergie, ale pokud kašel nezmizí, je nutná odborná konzultace. Kašel může naznačovat srdeční selhání, protože ztěžuje plicím zbavování se vlhkosti.
Častá dušnost
Nevyjdete schody bez toho, aniž byste se pořádně zadýchali? Tento stav se objevuje v důsledku nedostatku kyslíku v krvi, často po cvičení, kdy svaly čerpají kyslík z krve. Dýchavičnost může být samozřejmě vyvolána nadváhou, sedavou prací nebo nedostatkem fyzické kondice, ale může se jednat i o příznak srdečního selhání.
Pokud neexistují žádné zjevné důvody a cítíte i nepohodlí na hrudi a neustálou únavu, domluvte si schůzku s kardiologem, protože nedostatek kyslíku může způsobit oběhové poruchy.
Nepravidelný nebo příliš rychlý srdeční tep
Mnozí z nás určitě zažili pocit, že se vám srdce doslova pokouší vyskočit z hrudi. Jestliže k tomuto pocitu dochází během těžké námahy nebo po ní, je to pochopitelné. Pokud však pro to neexistují zjevné důvody, je nutná konzultace u lékaře.