Plicní edém je závažný stav, který nastává, když se plíce naplní tekutinou. To zabraňuje tělu získávat potřebný kyslík. Obvykle je způsoben jiným onemocněním, například srdečním selháním.
Plicní edém je stav, při kterém se plíce naplní tekutinou. Je také známý jako překrvení plic, plicní voda a plicní kongesce. Při vzniku plicního edému se tělo snaží získat dostatek kyslíku a může se objevit dušnost nebo sípání. Plicní edém může mít různou závažnost. Někteří lidé mohou potřebovat kritickou péči. Léčba často zahrnuje léčbu plicního edému spolu se souvisejícím základním onemocněním. Včasná léčba může zlepšit možné výsledky, říká doktor Thomas Johnson.
Co je vlastně plicní edém?
Plicní edém, to není nic jiného než hromadění tekutiny v plicích, které může mít vážné následky pro váš organismus. Jak ale poznat, že právě vaše tělo stávkuje na zdraví? Máme pro vás seznam nesmírně důležitých varovných signálů, na které byste neměli zapomínat.
Dušnost – Prokletí, které nesmíte přehlédnout
Zdá se vám, že i malá chůze vás postaví do dechové nouze? Nezahazujte to jen na kondici – může to být jeden z prvních znaků plicního edému. Dejte pozor na dušnost, zejména pokud se objeví náhle nebo je spojena s dalšími příznaky.
Studený pot – Když tělo vydává signály
Cítíte studený pot na čele, i když zrovna neprovádíte těžkou fyzickou aktivitu? Tento subtilní symptom by neměl být ignorován. Chladné poty mohou signalizovat, že s vašimi plicemi není něco v pořádku.
Zrychlený puls – Srdce říká své
Vaše srdce, ten malý hrdina, má mnohem víc co do činění s plicním edémem, než byste si mysleli. Zrychlený puls, který se neklidně žene vpřed, by vás měl donutit zastavit se a naslouchat svému tělu.
Únava, úzkost a zmatenost – Vaše emoce nejsou v rovnováze
Nálada se hroutí a cítíte se, jako byste snesli celý svět na bedrech? Plicní edém může vyvolat nejen fyzické, ale také emocionální příznaky. Když se vaše duševní i fyzická pohoda zdánlivě hroutí, je čas jednat.
Zdroj: Healthline