Brusinková šťáva a její extrakt jsou nejčastěji propagovány jako léčivé přípravky pro zdraví žen. Existuje mnoho důkazů o tom, že brusinky jsou skutečně plné užitečných živin, pokud se používají jako součást zdravé výživy. Mimo to jsou brusinky velmi chutné.
Zvláště prospěšné jsou pro ženy, protože brusinky mají schopnost bojovat s infekcemi močových cest. Zde jsou některé z největších potenciálních výhod brusinek.
Nižší riziko rakoviny prsu
Brusinková šťáva nabízí různé důležité minerály a vitamíny, včetně velkého množství vitamínu C. BreastCancer.org uvádí, že u žen, které konzumují velké množství vitaminu C, je méně pravděpodobné, že se vyvinou určité typy rakoviny, jako je rakovina prsu. Avšak u jedinců, u kterých již byla diagnostikována rakovina prsu, nemusí mít užívání vitamínu C takový prospěch. Je to proto, že to může narušovat funkci určitých forem terapie rakoviny. Lépe je tedy zaměřit se na prevenci.
Zdraví srdce
Srdeční choroby jsou také hlavní příčinou úmrtí žen, což představuje téměř jednu třetinu všech úmrtí žen. Brusinkový džus může být prospěšný, protože přítomný vitamín C je silný antioxidant. Brusinkový džus může být také prospěšný pro ženy, které procházejí menopauzou. Nedávná studie uvedla, že brusinková šťáva měla ochranný účinek na zdraví srdce. Je to zejména proto, že brusinková šťáva může pomoci snížit celkový cholesterol.
Prevence eklampsie
Preeklampsie je stav spojený se zvýšeným množstvím bílkovin v moči těhotných žen a vysokým krevním tlakem. Pokud se tento stav neléčí, může to vést k předčasnému porodu. Zjistilo se, že vitamin C může být efektivní způsob při snižování rizika preeklampsie u žen, u nichž je vysoké riziko vzniku tohoto stavu. Doplnění vitamínu E může také přinést určité výhody pro ženy s rizikem preeklampsie.
Zabraňuje infekcím močových cest
Infekce močových cest mohou ovlivnit různé oblasti těla, včetně močovodů, ledvin, močového měchýře nebo močové trubice. V přehledu z roku 2015 v Botanics: Targets and Therapy se uvádí, že proantokyanidin, který je antioxidantem přítomným v brusinkové šťávě, může zabránit tomu, aby určité druhy bakterií ulpívaly na stěně močových cest, kde mohou způsobit infekce. Mimo to, že brusinková šťáva slouží jako preventivní nástroj, může být použita také jako homeopatický lék pro lidi, kteří zažívají mírné až střední případy infekce močových cest.
Chrání před vředy
Bakterie Helicobacter pylori nebo (H.pylori) je běžnou příčinou peptických vředů (H.pylori je jedna z bakterií, která hraje roli při rozvoji rakoviny žaludku). Podle Mayo Clinic může být více než 50% lidí na světě infikováno bakteriemi. Podle studie z roku 2008 v časopise Gastroenterology and Hepatology může být pití brusinkové šťávy v tomto ohledu velmi prospěšné, protože to brání růstu H.pylori. Antioxidační polyfenoly v brusinkách jsou odpovědné za inhibiční účinky.