Bolestí hlavy trpí spousta lidí, ale je třeba rozlišovat její intenzitu a dobu trvání. Někdy se může jednat o migrénu, jindy o prasklé aneurysma.
Intenzivní bolest hlavy může znamenat, že vás trápí obyčejná migréna, ale také se může jednat o příznak mnohem závažnějšího zdravotního stavu, a sice aneurysmatu mozku. Pokud je bolest hlavy trvalá a nemá tendenci se mírnit, neignorujte ji, ani ji neřešte léky proti bolesti. Okamžitě se obraťte na odborníka, radí lékařka Heidi Moawad.
Co je aneurysma mozku?
Aneurysma mozku vypadá jako malý balónek, který může kdykoli prasknout. Pokud se aneurysma vytvořilo v krevní cévě mozku, prasknutí znamená, že krev uniká do okolních tkání. Aneurysma nezaznamenáte, dokud nedojde k jeho prasknutí. Odhaduje se, že 6–9 % populace má aneurysma, aniž by o tom vědělo.
K prasknutí samozřejmě nemusí dojít vždy. Ve skutečnosti i když je aneurysma detekováno včas, například během vyšetření, lékaři nedoporučují zákrok, jestliže jeho velikost není dostatečně velká, nebo pokud nemá pacient v rodinné anamnéze rupturu aneurysmatu.
Rizikové faktory připívající k prasknutí aneurysmatu
Příčiny nejsou příliš známé, ovšem některé rizikové faktory mohou přispět k oslabení cévní stěny a vzniku aneurysmatu v mozku.
- Kouření,
- hypertenze,
- rodinná anamnéza,
- těžké poranění hlavy,
- užívání omamných látek,
- věk.
Příznaky mozkového aneurysmatu
Aneurysma obvykle nevaruje o své přítomnosti dříve, než samo praskne. Vzácně se mohou vyskytnout některé známky jeho vzniku, například neobvyklé bolesti hlavy spojené se zvracením nebo tlak nervové tkáně z aneurysmatu. Prasknutí aneurysmatu je obvykle náhlé, což je také důvod, proč je popisováno jako „blesk z čistého nebe“.
Pokud dojde k náhlému prasknutí aneurysmatu, krev uniká několik sekund, dokud krevní destičky nevytvoří krevní sraženinu. U některých pacientů jsou několik dní nebo týdnů před prasknutím pozorovány malé úniky krve z místa aneurysmatu. Únik krve zvyšuje tlak uvnitř lebky a narušuje normální průtok krve do mozku.
Zdroj: Healthline