Přestože doba už pokročila, stále existuje spousta mýtů, co se způsobů očkování, a prevence chřipky, a obecně bezpečnosti týká, že se občas ani nestačíme divit. Stále platí, že není účinnější a lepší prevence před virovými respiračními onemocněními než je očkování. Ale podívejte se sami, co všechno my lidé dokážeme vymyslet a jakým nejběžnějších omylům máme tendenci věřit.
Mýtus č. 1: Ihned po očkování určitě onemocníme
Ve skutečnosti je pravdou, že existuje určitá možnost, že ihned po očkování se u vás mohou projevit příznaky, jako je:
- zvýšená teplota
- mírná bolest
- nepohodlí v místě vpichu
Ovšem nutno podotknout, že tyto symptomy nemají nic společného s chřipkou. Očkování totiž funguje tak, že vám do těla vpraví „oslabený“ virus, který vytvoří dostatečnou odpověď imunitního systému a prevenci před nemocemi, ovšem slabý natolik, aby u vás nevyvolal plnohodnotné onemocnění.
Mýtus č. 2: Očkování chrání pouze před jedním typem chřipky
Každý rok se vyrábí nové a nové vakcíny proti chřipce vyvinuté podle doporučení Světové zdravotnické organizace. V průběhu roku odborníci Světové zdravotnické organizace zkoumají chřipkové viry a snaží se předpovědět, jaké kmeny viru budou rozhodující v nadcházející sezóně. Důležité je, že se ve většině případů skutečně trefí.
Mýtus č. 3: Očkování je škodlivé pro lidi s chronickými onemocněními
Naopak. Pro lidi, jejichž tělo je oslabeno vážnými onemocněními, je očkování proti chřipce zvláště nezbytné. Vakcína vpraví do těla malé množství antigenu, s nímž se organismus bude snáze vyrovnávat.
Mýtus č. 4: Očkování musí proběhnout do listopadu, později je už neúčinné
V naší zemi je možné, že onemocníte chřipkou na podzim, v zimě i na jaře, někteří dokonce i v létě. Pravdou je, že imunitní reakce trvá 3-4 týdny, takže očkování v září nebo v říjnu před rozvojem chřipkové sezóny je logické, ale pokud to nestihnete do listopadu, neznamená to, že je poté očkování zbytečné.
Mýtus č. 5: Děti a starší lidé by neměli být očkováni
Děti, starší lidé a dokonce i těhotné ženy jsou přesně tou rizikovou skupinou, která by měla být očkována vždy a pokaždé. U dětí do 5 let se imunitní systém zatím nevyvinul natolik, aby byl schopen sám odolávat virům, a proto potřebuje trochu pomoci. Starší lidé onemocní chřipkou 10krát častěji než jedinci jiných věkových skupin. Právě starší pacienti mají na svědomí 80% úmrtí na toto respirační onemocnění. Těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru trpí obdobím útlumu imunitního systému, a proto také potřebují ochranu v podobě očkování.
Obecná preventivní hygienická opatření
Přestože stále platí tvrzení, že neexistuje lepší prevence před vznikem chřipky, než je očkování, proč bychom mu sami nemohli trochu pomoci. Zkuste dodržovat obecná preventivní hygienická opatření:
- Vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi
- Vyvarujte se místům přeplněnými lidmi
- Pravidelně a často si myjte ruce
- Při kašli a kýchání si zakryjte ústa
- Snažte se holýma rukama nedotýkat obličeje ani očí
- Dodržujte zdravý životní styl
Pokud přece jen onemocníte, snažte se myslet na ohleduplnost k ostatním lidem. Zůstaňte doma a nešiřte tak chřipku dále.
Úvodní Fotografie: Freepik