Hlavní příčinou rakoviny tlustého střeva je nevhodné stravování. Velké riziko rakoviny tlustého střeva u sebe buduje člověk, který konzumuje nezdravé potraviny na úkor těch tělu prospěšných.
Tedy člověk, který jí mnoho sladkých a smažených potravin na úkor vlákniny, obilovin, vitaminů, luštěnin, čerstvého ovoce a zeleniny a mnohých dalších pro tělo potřebných látek. Kromě nezdravého způsobu stravování přikládá pod kotel také přílišné množství stresových situací a trochu i ta dědičnost, o které se hojně mluví.
Rakovina tlustého střeva je nádorové onemocnění, které je zhoubné. Postihuje konec tlustého střeva a konečník. Proto jsou některé příčiny patrné při vylučování. Žádný z příznaků byste neměli podceňovat, čím dříve se na problém rakoviny přijde, tím dříve je možné začít jej řešit a máte vyšší šanci na vyléčení.
Příznaky rakoviny tlustého střeva
Pro rakovinu tlustého střeva a konečníku jsou typické zejména problémy týkající se trávicího traktu, který s tím velmi úzce souvisí. Jedná se o komplikace, které se točí kolem příjmu potravy, jejího zpracování a vylučování.
Mnohdy se jedná o takové problémy, které jsou doprovázeny křečemi v oblasti žaludku a břicha, bolesti břicha, nadýmání a jakékoli dlouhodobé nepříjemnosti a problémy, které pozorujeme v oblasti žaludku, břicha a střev. Mezi nejčastější příznaky rakoviny tlustého střeva a konečníku patří tyto vnější projevy:
- krev ve stolici
- náhlá větší ztráta hmotnosti
- křeče, bolesti, zvracení, nadýmání a pocit plnosti
Prevence proti rakovině tlustého střeva a konečníku
U rakoviny tlustého střeva a konečníku může sehrát velkou stres, stejně tak jako u mnoha dalších faktorů. To je ovlivněno zejména hektickou dobou, ve které žijeme. Proto byste se měli co nejméně vystavovat jakýmkoli stresovým situacím, snažit se žít klidný život bez velkých stresů tak, abyste o sobě mohli říct, že je váš život harmonický.
Skvělým způsobem je naučit se spoustu věcí házet za hlavu a naučit se nestresovat stresovými situacemi. Místo stresování se, které nikam nevede, se naučte situace řešit, nebo se alespoň umět zklidnit. K tomu Vám může pomoci hudba, jóga, meditace, četba knih, nebo třeba procházka v přírodě či sport.
S tím souvisí také snažit se žít zdravě s dostatkem pohybu a čerstvého vzduchu. Kromě dalších je také důležité omezit stravovací návyky tak, abyste jedli a pili co nejvíce zdravě. Znamená to především přestat konzumovat tabákové výrobky, větší množství alkoholu, vyhýbat se tučnému a mastnému, zvýšit obsah ryb v jídelníčku, omezit cukr, sůl, smažená a nezdravá jídla. Velký podíl vašeho jídelníčku by naproti tomu mělo tvořit ovoce, zelenina, bílkoviny, vlákniny, ve zkratce prostě vitaminy, minerály a potřebné látky pro tělo.
Zdroj: Prevention