Mozková mrtvice je závažné onemocnění, která může přijít náhle v jakémkoliv věku. Dodržování těchto zásad vám poskytne ochranu před jejím vznikem.
Ačkoli je mrtvice nepředvídatelná a může přijít náhle naprosto v jakémkoliv věku, existují určité faktory, které zvyšují její riziko. Zejména se jedná o návyky nezdravého životního stylu, tedy nedostatek spánku, špatná strava a žádná aktivita. Abyste se proto před ní ochránili, měli byste sledovat nejasné signály, které vám tělo vysílá, a zejména dbát na některé zásady, které zajistí správný chod vašeho těla, říká lékařka Seunggu Han.
Vyhněte se sedavému způsobu života
Sedavému způsobu života se v dnešní době lze jen těžko vyhnout. Pokud i vy musíte v práci denně sedět za počítačem, rozhodně byste se měli věnovat v průběhu dne co nejvíce aktivitám to jde. Nemusíte samozřejmě trávit každé odpoledne v posilovně, ale minimálně byste si měli dopřát alespoň 20minutovou procházku v přírodě či si jít k večeru zaběhat. Tímto způsobem výrazně snížíte nejen riziko vzniku mrtvice, ale také například krevních sraženin.
Dbejte na kvalitní spánek
Spánek je alfa omega zdravého života a každý by mu měl věnovat alespoň 7 až 8 hodin denně nezávisle na věku. V opačném případě se můžete potýkat nejen s vyšším rizikem vzniku mozkové mrtvice, ale také neurologických onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Dejte si však pozor – podle některých studií i nadbytek spánku může škodit – tedy více než 10 hodin.
Dávejte si pozor na bolesti hlavy
Bolesti hlavy nebo migrény sice nemusí být nijak závažné, ale pokud se s nimi potýkáte často, měli byste jim věnovat pozornost – a to zejména v případě, pokud jsou doprovázeny okamžiky náhlého dočasného oslepnutí nebo záblesky světla. V takovém případě vám totiž mozek může dávat najevo, že je s jeho funkcí něco v nepořádku. Rozhodně tyto příznaky proto konzultujte co nejdříve se svým praktickým lékařem.
Všímejte si signálů těla
Lidské tělo v případě potíží často vysílá signály, a to zejména pokud se něco děje se srdcem nebo mozkem. Pokud tedy na sobě již delší dobu pociťujete dušnost nebo bolest na hrudi, mohli byste se potýkat například se srdeční arytmií nebo jinými srdečními chorobami. Ty ovšem ohrožují nejen vaše srdce, ale také mozek, protože jde o stavy, které mohou zvyšovat riziko vzniku mozkové mrtvice nebo jí dokonce způsobit.
Relaxujte
Neustálý stres a nátlak vás může dostat nejen do deprese a způsobit předčasné stárnutí, ale také zvyšuje riziko mozkové mrtvice. Tyto nálady totiž mohou vést k usazování tuku v krčních tepnách, což může způsobit toto závažné onemocnění. Proto je důležité, abyste si pravidelně dopřávali dostatek relaxace, a to jakýmkoliv způsobem. Skvěle se však osvědčila jóga, relaxace nebo například pobyt v lázních.
Zdroj: Healthline, Healthline