S afty se bezpochyby setkal už každý z nás. Jde o bolestivé vřídky, které se mohou objevit v podstatě kdekoli v dutině ústní. Typicky je však najdeme na jazyku, nebo na vnitřních stranách úst. Občas ale bývají i hlouběji v krku nebo na dásních. Jsou většinou kulaté či oválné a mají bílou nebo žlutou barvu. Vznikají tehdy, pokud se povrch naruší a dostane se do něj nějaká infekce. Častěji je tedy mají také ti, kdo mají oslabenou imunitu.
Mít je v ústech není nic příjemného. Komplikují konzumaci potravin, štípou, pálí a bolí a v nejhorším případě se mohou i zanítit. Na jejich vznik má bezpochyby vliv i hormonální profil, a proto se často vyskytují u žen v období před menstruací. Mohou se objevovat i tehdy, má-li tělo nedostatek vitamínu B, kyseliny listové nebo železa.
Viníkem však může být i stres nebo nevhodná životospráva. Malé afty většinou samy do pár dní zmizí a nezanechávají po sobě jizvu, ale větší boláky se mohou hojit i celé týdny a výsledkem je zjizvená tkáň.
Co pomůže léčbě?
V prvé řadě je dobré myslet na doplnění vitamínů a minerálů, které tělu nejspíš chybí. Jestliže vás však afty trápí opakovaně, léčí se dlouho, jsou velké a zánětlivé a komplikují vám běžný život, je určitě na místě poradit se ohledně nich s lékařem. Při léčbě pomohou i různé dezinfekční prostředky, které pomáhají odstranit nadbytečné množství bakterií a eliminují riziko zánětu. Proti bolesti pak mohou velmi dobře pomoci i lokální anestetika ve formě gelů. Vyvarujte se také konzumace kořeněných jídel, citrusů, kávy nebo alkoholu.
Pomohou i bylinky?
Dříve samozřejmě vymoženosti z lékárny běžně dostupné nebyly, a tak si lidé museli umět poradit i jinak. Postižené místo lze například zklidnit kloktadlem z heřmánku. Oteklé a bolestivé sliznici může dobře pomoci také propolis, který má současně dezinfekční účinky.
Sáhnout můžete i po bylinkách jako je třeba vojtěška nebo kaktus nopál. Vyzkoušejte i roztok z šalvěje, nebo oregano, řebříček či arniku horskou.
Dá se aftám účinně předcházet?
Klíčová je správná životospráva, která zajistí pevnou a silnou imunitu. Jak ji můžete účinně posílit? Základem je samozřejmě dostatek spánku. Dále se vyplatí myslet na pestrou a kvalitní stravu obsahující hodně ovoce a zeleniny. Jelikož je dnes docela problém získat všechny živiny jen ze stravy, určitě lze doporučit i doplňky stravy, které vám pomohou být v perfektní kondici.
Úvodní Fotografie: Freepik