Správné fungování střev je klíčové pro zdraví a odolnost, protože všechny důležité živiny se dostávají do organismu trávením.
Kromě toho je střevní trakt součástí imunitního systému, proto je nutné o střevní trakt pečovat a vyhýbat se nebezpečným potravinám, které zatěžují trávení nebo způsobují rozvoj zánětů či jiných onemocnění. Americký národní institut pro diabetes proto rozdělil potraviny na vhodné a zcela nevhodné, které by neměly v jídelníčku co dělat. Které to jsou?
Střeva jsou klíčem ke zdraví
To, co sníte, se odrazí nejen ve fyzickém stavu, ale také vzhledu, protože zkonzumované potraviny mají vliv na vlasy nebo pokožku. Dokonce potraviny mají vliv na duševní zdraví. Správný jídelníček však eliminuje také trávicí obtíže, které patří spolu se zácpou mezi nejčastější tělesné obtíže. Základem stravy by tak měla být vláknina, které by dospělí měli sníst 25 až 31 gramů za den. Je nutné přidávat vlákninu postupně a nechat organismus na změny zvyknout, samozřejmostí je pít dostatečné množství vody.
Potraviny s vysokým obsahem vlákniny
Základem denního jídelníčku musí být celozrnné výrobky, především tmavý chléb, k obědu naopak celozrnné těstoviny. Vhodné je zařadit také obiloviny, jako jsou oves nebo otruby, samozřejmě i luštěniny. Z těch jsou nejvhodnější čočka, fazole, sója a cizrna. Pro dochucení je dobré použít bylinky s účinky proti nadýmání.
Dále je dobré zařadit:
- ovoce, především bobulovité zahradní ovoce, jablka, hrušky nebo pomeranče;
- zeleninu, jako jsou listové saláty, hrášek, brokolice nebo mrkev;
- ořechy ke svačině, zejména mandle, arašídy nebo pekanové ořechy.
Správný pitný režim
Kromě jídelníčku založeném na celozrnných potravinách, obilovinách a luštěninách, je nutné dodržovat správný pitný režim s dostatkem vody. Mohou se zařadit také přírodní ovocné nebo zeleninové šťávy a samozřejmě polévky, které velmi dobře působí na střeva.
Jaké potraviny vyřadit z jídelníčku?
Optimální jídelníček a správný pitný režim napomohou navrátit zdraví, stejně jako zvýšení frekvence fyzické aktivity. K tomu je ale nutné také vyřadit potraviny, které střevům doslova škodí a způsobují rozvinutí zánětů. Z jídelníčku proto zcela vyřaďte:
- stravu z fast foodů;
- červené a tučné maso;
- průmyslově zpracované potraviny;
- polotovary,
- a bezpochyby chipsy a smažené tučné výrobky.
Zdroj: MedicalNewsToday