Každý den u nás doma dochází k plýtvání potravin. Některým našim chybám lze jednoduše zabránit. Pojďme se podívat na to, jak se správně uchovávají potraviny v ledničce.
Lednice patří mezi velké spotřebiče a obvykle ji najdeme v kuchyni. Při její koupi bereme ohled na její velikost, vybírat ale můžeme také z lednic kombinovaných nebo amerických. Velkým hitem v moderních kuchyních jsou lednice vestavné. Ať už je velikost nebo typ naší ledničky jakýkoliv, základní pravidla pro skladování potravin jsou pro všechny typy stejné.
Každá police má jiný účel
V horní částí ledničky se obvykle nacházejí police, v té spodní nalezneme šuplík. Horní police slouží ke skladování mléčných výrobků, hotových jídel a zbytků od vaření. Do spodních polic patří naopak potraviny syrové, jako je například maso. V zásuvce, která se nachází na dně lednice, skladujeme ovoce a zeleninu. To před uložením do lednice důkladně omyjeme a zabalíme ideálně do papírového pytlíku. Salát a čerstvé bylinky balíme do vlhkého papírového ubrousku.
Teplota v naší lednici by měla být na rozmezí 0 až 5 stupňů. Zamezíme tím rychlému množení bakterií a kažení potravin. Veškeré potraviny, které v lednici máme, uchováváme v průhledných, vzduchotěsných obalech. Pokud máme zbytky od oběda nebo večeře, vždy je před vložením do lednice rozdělíme na menší porce. Dojde tak rychleji k jejich ochlazení a tím omezení tvorby bakterií.
Na co si dát pozor při skladování
Nikdy v lednici neskladujeme zbytek potravin v konzervě. Po otevření totiž jídlo může typickým zápachem konzervy načichnout a následně nám zkazit celý pokrm. Jídlo do lednice nikdy neukládáme vařicí. Můžeme tím poškodit nejen generátor lednice, ale také tím zvýšíme energetickou spotřebu. Před vložením do lednice počkáme, než se pokrm vychladí na pokojovou teplotu. Dveře lednice neotvíráme častěji, než je to nezbytně nutné.
Snažíme se lednici zbytečně nepřetěžovat. To omezíme také tím, že nebude plná jídla. Nadbytek potravin totiž může blokovat chladící systém. Také je potřeba pečlivě kontrolovat datum spotřeby jednotlivých potravin. Jedině tak zamezíme plýtvání potravin a jejich zbytečnému vyhazování. Není vhodné mít jednotlivé výrobky na sobě přímo naskládané, ideální mezera mezi nimi by měla být 1 cm. Zajistíme tím dostatečnou cirkulaci vzduchu uvnitř zařízení.
Zdroj: TreeHugger