Menstruace i v dnešní moderní a otevřené době stále tak trochu patří mezi témata, o kterých se veřejně příliš nemluví. V životě ženy ale menstruace plní velmi důležitou funkci a ženy by jí rozhodně měly věnovat svou pozornost. Opožděná menstruace totiž může být jedním z prvních příznaků nejrůznějších zdravotních problémů. Zde je malý přehled možných důvodů, proč se vaše menstruace nemusela objevit včas.
Stres a únava
Jednou z nejčastějších příčin opožděné menstruace je v dnešní době stres. Ve většině případů je opoždění pouze dočasné a trvá od sedmi dnů až do jednoho měsíce. Následkem pak může být paradoxně další stres, který souvisí právě s opožděnou menstruací. Stres často přispívá také k chronické deprivaci spánku, která může rovněž být jedním z faktorů, které mohou cyklus zpozdit.
Cestování a nadměrná fyzická aktivita
Cestování na větší vzdálenosti, zejména pokud při něm opakovaně dochází ke změnám časového pásma, je pro lidský organismus velmi náročné, neboť dochází k rozdílům mezi přirozeným biologickým rytmem těla a skutečnou denní dobou. To má opět přímý účinek na sekreci hormonů, jehož následkem může být opoždění menstruace. Přílišné cvičení či jiná fyzická aktivita mohou způsobit únavu, která následně způsobí hormonální nerovnováhu a abnormality v menstruačním cyklu.
Kolísání hmotnosti a dieta
V závislosti na ovulaci a menstruačním cyklu mají ženské hormony přímý vliv na tukovou tkáň. Pokud jste tedy v nedávné době zhubla nebo naopak přibrala několik kilogramů, může být rozkolísaná hladina estrogenu příčinou, proč se vaše menstruace nedostavila v očekávaném termínu. Podobně může působit i držení příliš striktní diety.
Kdy navštívit lékaře a čemu dalšímu věnovat pozornost?
Samozřejmě, že žádné opoždění menstruace není radno podceňovat. Pokud jste si ale jistá, že zpoždění menstruace je způsobeno výše uvedenými faktory, není třeba hned vyhledat lékaře. Spíše se snažte celou situaci monitorovat a případné příčiny odstranit. V případě, že se ale menstruace nedostaví dvakrát za sebou, je na místě poradit se s gynekologem. Pokud jde o potíže, které není radno podceňovat a je lepší se s nimi obrátit na lékaře ihned, uveďme například náhlé krvácení mimo menstruační cyklus či silné křeče doprovázené dlouhou menstruací.
Jednou z věcí, které by měly ženy při menstruaci věnovat svou pozornost, je i barva menstruační krve, neboť i ta může odhalit případné problémy. Jestliže je krev příliš světlá, může to být příznak nízké hladiny estrogenu. Nízká hladina tohoto hormonu může následně zvyšovat riziko vzniku osteoporózy a může být také signálem tak zvaného syndromu polycystických ovarií. V případě, že je naopak menstruační krev velmi tmavá, je to nejčastěji způsobeno staršími kousky děložní sliznice. Pokud jsou tyto částečky větší nebo se zvýšeně objevují ke konci menstruace, mohou být příznakem endometriózy.
Fotografie: Pixabay, Shutterstock