Kameny se v lidském těle tvoří v různých systémech. I proto existují i takzvané mandlové kameny, ale ty nejsou jediné. Nejčastěji se jedná o žlučník a ledviny, ale to nejsou jediná místa, která mohou být postižena. Kameny se liší svou příčinou, složením a způsobem formování, ale obvykle mají podobné následky. Blokují odtoku různých tekutin v našem těle. Kameny se mohou tvořit také v ústech, a to ve slinných žlázách nebo mandlích.
Není to příliš časté, ale mandlích palatinových, které mají mnoho výklenků nazývaných krypty, se mohou vytvořit kameny. Ty postupem času ucpávají uvnitř obsah mandlí, což může být důvodem pro množení bakterií a infekcí v ústech. Viditelné jsou u ORL specialisty během ústního vyšetření, takže pravidelnými prohlídkami se o nich můžete dozvědět poměrně brzy.
Co to je?
Mandle jsou nahromaděním lymfatické tkáně odpovědné za imunitu lidského organismu. Tvoří ji tzv. Waldeyerův prsten, který se skládá z palatine, trumpety, hltanu a lingválních mandlí, volně rozptýlených hrudek a lymfatických pásů. Mandle jsou zvrásněné, aby se zvýšila jejich povrchová plocha. Ale právě tam se tvoří kameny, a to zejména u pacientů náchylných na anginu mandlí.
Jak je poznat?
Kromě pravidelné prohlídky u odborníka existuje i řada příznaků, které na sobě můžete sami zpozorovat. Podívejme se na typické příznaky, které vás mohou dovést k tomu, že máte v těle nechtěné těleso, které tam nemá co dělat. Odstranit je lze jen s pomocí lékaře, takže se s ním poraďte o celém procesu.
Mezi nejčastější obtíže spojené s výskytem kamenů v mandlích, patří:
- lokální zánět,
- bolest,
- otok,
- zápach z úst (jen 3 % lidí s halitózou ji mají způsobenou kameny, proto je v tomto případě velmi důležitá správné vyšetření a diagnóza).
Jak probíhá léčba?
Ošetření vytvořeného kamene není těžké a lékař vás rád a snadno ošetří. Velmi často se stává, že během kašlání nebo polknutí větší kámen opustí mandle sám.
Pokud se výskyt vrací opakovaně, ošetření je trochu složitější. V takovém případě je důležitá hlavně prevence, jako správná ústní hygiena, vyplachování ústní dutiny (např. šalvějovým roztokem) a také byste neměli jíst před spaním. A samozřejmě se také vyhnout všemu, co by mohlo vést k infekci krku.
Důležité je neustále vlhké prostředí úst. Pro jedince, kteří užívají léky, které způsobují sucho v ústech, mohou být doporučeny pastilky bez cukru, které stimulují slinění. Doporučuje se také často konzumace neslazených nápojů pro zvlhčení sliznice.
Kromě samotných kamenů může lékař odstranit také místa, kde se hromadí, a to laserem nebo kryochirurgií. Tento postup se provádí s lokální anestezií, je velmi jednoduchý a většinou bez komplikací. Není ale trvalý. Kameny se i přes tento větší zákrok mohou vrátit, takže jedinou spolehlivou cestou, jak jim zamezit v tvorbě, je kvalitní prevence.
Úvodní Fotografie: Freepik