Testosteron je důležitý hormon, který zastává mnoho funkcí v lidském těle. Ačkoliv ho mnozí považují spíše za mužský, vyskytuje se u obou pohlaví.
Přestože má testosteron pověst mužského hormonu, vyskytuje se v těle obou pohlaví a hraje důležitou roli mimo jiné i ve funkci mozku a regulaci nálady. Ano, je také velmi důležitý pro ženy – ve skutečnosti může mít jeho nízká hladina velmi negativní dopady na jejich organismus, říká lékař Joseph Brito III. Abyste se proto vyvarovali potenciálním problémům, níže jsme pro vás sepsali všechny důležité informace, které byste o něm měli vědět.
Testosteron a ženské tělo
Testosteron je velmi důležitý hormon nejen pro mužské, ale také pro ženské tělo. Jeho produkce u něžného pohlaví však klesá až o neuvěřitelných 50 %, a to zejména během 20. a 40. roku života. To může způsobovat příznaky, jako je únava, pochmurné myšlení a deprese, úzkost a ztráta sexuálního libida. Bohužel to však ještě není všechno – menopauza může hladinu testosteronu ještě více snížit. Chronický stres může tento nedostatek navýšit, neboť vysoká hladina kortizolu inhibuje produkci testosteronu.
Nízká hladina testosteronu a jak ji zvýšit
Odpověď na to, jak zjistit, zda máte nízkou hladinu testosteronu, vám může dát jednoduchý krevní test, který vám doporučí váš praktický lékaře. Ten poté také vyhodnotí výsledky, a to i v případě, že vypadají dobře. I když jsou totiž hladiny hormonů v nízkém normálním rozmezí, mohou ve vašem těle způsobovat velké problémy. Pokud tomu chcete předejít, můžete vyzkoušet základní doporučení lékařů, jak přirozeně zvýšit produkci tohoto hormonu. Mezi ty nejúčinnější patří zejména:
- Zvyšte příjem vitamínu D: Vitamín D zvyšuje hladinu testosteronu u žen až o 48 %. Abyste ho získali, začněte chodit více na sluníčko a přidejte do svého jídelníčku potraviny, jako jsou vaječné žloutky, tuňák a obohacené mléčné nebo ořechové nápoje.
- Zvyšte příjem zinku: Zinek podle výzkumů taktéž podporuje produkci testosteronu. Abyste ho získali, přidejte do svého jídelníčku potraviny, které tento důležitý minerál obsahují, jako jsou například korýši, hovězí maso, cizrna, kešu oříšky a houby.
- Snažte se snížit stres: Kontrola a regulace stresu vám dokáže pomoci optimalizovat hladinu testosteronu. Mezi ty nejlepší způsoby, jak toho dosáhnout, je praktikovat meditaci a dechové techniky, jógu a jakoukoliv další fyzickou aktivitu, která vám pomůže vypnout hlavu a posílit tělo.
Abyste se vyvarovali případným problémům a udrželi svůj testosteron v dobrých hodnotách, rozhodně byste měli vzít v úvahu výše uvedená doporučení. Pamatujte však, že je také důležité dodržovat další návyky zdravého životního stylu, jako je například pestrá strava na míru, pravidelný pohyb a dostatečný spánek.
Zdroj: Healthline