Nejprve je pokožka suchá, poté se na některých místech začne odlupovat nebo se mohou na loktech, kolenech nebo patách vytvořit rýhy a hlubší rány, do kterých se mohou dostat patogeny. Přesně tím se vyznačuje keratóza nebo hyperkeratóza, které umí potrápit děti i dospělé, protože suchá kůže svědí a rozhodně nejde jen o estetický problém.
Co je nutné dělat, aby byla pokožka dobře hydratována a nedocházelo k nadměrného olupování epidermis nebo přímo k rohovatění a prasklinám? Jak těmto onemocněním předcházet?
Užíváním léků i nesprávnou péčí
Proč dochází ke vzniku keratózy? Předně kůže je největším a také nejtěžším lidským orgánem, chrání tělo před infekcemi, zodpovídá však také za termoregulaci a přijímá podněty z vnějšího okolí. Je složena z několika vrstev, přičemž jedna z nich, stratum corneum, tvoří ochrannou bariéru a zbavuje se odumřelých buněk, které cestují odspodu až na povrch a nahrazují je nové buňky.
Tento cyklus trvá necelý měsíc. Vyšší míra olupování pokožky pak může být důsledkem konkrétního onemocnění nebo stavu, přičemž na vině může být cukrovka, metabolické nebo autoimunitní onemocnění, ale může k tomu docházet také užíváním léků nebo nesprávnou stravou a péčí, případně dlouhodobým pobytem v suchém a příliš teplém prostředí.
Nejčastější příčiny epidermální keratózy
Mezi nejčastější příčiny nadměrně suché pokožky a následného olupování patří:
- nesprávná péče o pleť a nízká hydratace pokožky,
- používání nevhodných kosmetických přípravků způsobujících nadměrné vysychání pokožky,
- častý kontakt s čisticími, dezinfekčními a jinými agresivními prostředky,
- endokrinní poruchy v souvislosti s menopauzou nebo postmenopauzou,
- chronická onemocnění, včetně cukrovky, atopické dermatitidy, revmatismu nebo onemocnění ledvin a jater,
- obezita a vysoký krevní tlak,
- dlouhé a horké koupele,
- dlouhodobý tlak nebo tření konkrétních míst.
Suchá pokožka i otevřené rány
Extrémně suchá pokožka ztrácí cit a v některých místech, na která je vyvíjen tlak zesiluje, to se stává hlavně na patách, loktech nebo kolenou. Hyperkeratóza však může zasáhnout také jiné části těla. Při přetrvávajících obtížích dochází k olupování, ale též vzniku prasklin a ran, které mohou být pozvánkou pro různé patogeny nebo dojde v daném místě k zánětu.
Suché a mozolnaté pokožce prospěje urea
Jakou zvolit péči při nadměrně suché pokožce a keratóze? Především je nutné obnovit rovnováhu vody a lipidů ve vrstvě epidermis. Pokožka by po použití vhodně zvolené kosmetiky měla být hloubkově zvlhčená, elastická a měkká na dotek. Pacienti by proto měli vybírat z kosmetických přípravků, které obsahují ureu, močovinu.
Močovina má ideální hydratační účinky
Močovina je totiž netoxickou organickou sloučeninou s hydratačními účinky, navíc nezpůsobuje alergické reakce a úspěšně se používá na citlivou a suchou pokožku. Pravidelná péče je nutností, ve vyšším věku je důležité ošetření postižené pokožky několikrát denně, protože množství močoviny, která se vyskytuje přirozeně v lidské kůži, se s věkem dokonce snižuje a problémy s pokožkou tak bývají výraznější.