Kandidóza je kožní onemocnění, které může mít závažné dopady na vaše zdraví. Je proto dobré, abyste ho dokázali rozpoznat podle typických příznaků.
Kandidóza je plísňová infekce kůže, jež vzniká v důsledku nahromadění houby zvané Candida na kůži. Jedná se o nepříjemný problém, který může vést ke vzniku červené, svědivé vyrážky, a to nejčastěji v kožních záhybech – tato vyrážka se však může rozšířit i do jiných částí těla. Přestože se tyto příznaky mohou zdát na první pohled velmi obtěžující, obvykle je lze při včasném rozpoznání léčit některými změnami v každodenní hygieně a užíváním vhodných léčivých prostředků, říká doktorka Laura Marusinec.
Nejčastější příznaky kožní kandidózy
Hlavním příznakem kožní kandidózy bývá ve většině případů vyrážka, která způsobuje zarudnutí a intenzivní svědění. Někdy se pak také mohou objevit puchýře v postižené oblasti, a pokud se infekce neléčí včas, může způsobit popraskání a bolestivost kůže. Je také důležité zmínit, že tato vyrážka může postihnout různé části těla, ale nejčastěji dochází k jejímu rozvoji v kožních záhybech – tedy zejména v podpaží, tříslech, mezi prsty a pod prsy. Mezi další stavy, které se mohou podobat kožní kandidózy, patří například:
- pásový opar,
- kopřivka,
- herpes,
- kožní onemocnění související s cukrovkou,
- kontaktní dermatitida,
- ekzém,
- lupénka.
Někdy se také může stát, že se kandidóza rozvine do koutků vašich úst – v takovém případě je obzvláště důležité začít řešit problém včas.
Příčiny onemocnění
Kožní kandidóza vzniká v důsledku přemnožení bakterií Candida na pokožce. K tomu může dojít vlivem:
- teplého počasí,
- nošení těsného oblečení,
- špatné hygieny,
- zřídkavé výměny spodního prádla,
- obezity,
- užívání antibiotik, která ničí prospěšné bakterie udržující kandidu pod kontrolou,
- užívání kortikosteroidů nebo jiných léků ovlivňujících imunitní systém,
- oslabení imunitního systému v důsledku cukrovky, těhotenství nebo jiného zdravotního stavu.
Léčba kožní kandidózy
Kožní kandidózu můžete léčit jednoduchými změnami ve svém každodenním životě, a to zejména co se týče hygieny. Zejména byste se měli soustředit na pravidelné mytí rukou a důkladné osušení kůže, čímž zabráníte jejich zvlhčení. Dále pak můžete vyzkoušet následující tipy:
- rychle se převlékejte z vlhkého oblečení, jako jsou plavky nebo propocené cvičební úbory,
- pravidelně si měňte ponožky a spodní prádlo,
- noste volné oblečení,
- přidejte do svého jídelníčku probiotika,
- snižte množství cukru ve stravě.
Vzhledem k tomu, že abnormální hladina cukru v krvi může přispívat k rozvoji kožní kandidózy, může vám její regulace taktéž pomoci zmírnit příznaky tohoto nepříjemného onemocnění. Toho lze dosáhnout například snížením množství cukru ve stravě a pravidelným cvičením (alespoň 30 minut třikrát týdně). Pokud již cukrovkou trpíte, měli byste se raději poradit se svým praktickým lékařem, který vám pomůže naplánovat vhodnou léčbu.
V závažných nebo přetrvávajících případech kožní kandidózy vám poté může lékař doporučit používání antimykotického krému nebo prášku, který lze aplikovat na kůži. Tento typ léčby může toto onemocnění velmi snadno vyléčit, a dokonce omezit šíření infekce.
Zdroj: Healthline