Typické příčiny lymfedému, které je dobré znát: Patří mezi ně i infekce a nádory

Fotografie: Depositphotos

Lymfedém je nebezpečný problém, který není radno podceňovat. Pokud na sobě rozpoznáte jeho příznaky, okamžitě to řešte s odborníkem.

Lymfedém je otok způsobený hromaděním lymfatické tekutiny v tkáních, který nejčastěji postihuje končetiny. Typicky k tomuto stavu dochází kvůli poruše nebo blokádě lymfatického systému, jenž za normálních okolností odvádí přebytečnou tekutinu z tělesných tkání a vrací ji zpět do krevního oběhu. Příčin může mít problém hned několik, a to v závislosti na jeho typu. Typicky se rozdělují na primární a sekundární, říká doktorka Yamini Ranchod.

Primární a sekundární lymfedém

Primární lymfedém bývá vrozený nebo se vyvíjí během života (nejčastěji kvůli vrozeným abnormalitám v lymfatickém systému). Podle odborníků mezi jeho příčiny proto patří zejména genetická mutace v důsledku různých syndromů. Týká se to například Milroyova choroby nebo Meigeovy nemoci. Na vině v tomto případě může být i hypoplázie lymfatických cév nebo funkční porucha lymfatických uzlin nebo cév.

Dalším typem lymfedému je sekundární lymfedém. Ten může být způsoben vnějšími faktory, které poškozují lymfatický systém, a objevuje se kdykoliv během života. Mezi jeho nejčastější příčiny patří dle lékaře Kevina Martineze následující:

Protest kloubů v podobě revmatoidní artritidy je třeba zastavit včas. Hlásí se i únavou a otoky

  • Chirurgické zákroky: například při léčbě rakoviny, kdy dochází k odstranění nebo poškození lymfatických uzlin.
  • Radiační terapie: zejména v důsledku ozařování lymfatických uzlin nebo oblastí blízkých lymfatickému systému může dojít k poškození cév a uzlin.
  • Infekce: opakované bakteriální infekce nebo tropické parazitární infekce mohou poškodit lymfatické cévy.
  • Nádory: na vině mohou být i maligní nádory, které mechanicky blokují lymfatické cévy a brání odtoku lymfy.
  • Zranění organismu: například po úrazu, popáleninách nebo operacích.
Fotografie: Depositphotos

V krajních případech pak může být příčinou dlouhodobé omezení pohybu, pokročilý věk a podle doktorky Megan Soliman také obezita. Na Zdravém Stravování jsme rovněž psali, jak na očistu lymfatického systému, jež vám pomůže zbavit se všech nahromaděných odpadních látek.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]