Otok je nepříjemný příznak, který se může objevit kdekoliv na vašem těle. Jeho velikost, intenzita bolesti a především také léčba závisí na příčině.
Otok je nepříjemný problém, který se může na vašem těle objevit v důsledku zadržování tekutin. Ve většině případů tento stav postihuje oblast chodidel, nohou nebo kotníků, ale může se vyskytnou i na vašich rukách, obličeji nebo jiné části těla – záleží především na tom, co ho vyvolalo. V závislosti na jeho příčině pak také můžete zvolit vhodnou léčbu, jež může vyžadovat užívání léků, nebo pouze odpočinek, říká doktorka Megan Soliman.
Nejčastější příčiny otoku
Existuje mnoho různých druhů a příčin otoků, včetně nárazu do těžkého předmětu, pádu nebo například špatné stravy – někdy se může také jednat o příznak onemocnění, se kterým se vaše tělo potýká. Mezi závažné problémy patří například:
- srdeční selhání,
- onemocnění ledvin,
- problémy s játry, jako je cirhóza,
- poruchy štítné žlázy,
- krevní sraženiny,
- infekce,
- závažné alergické reakce,
- některé druhy rakoviny,
- obstrukční spánková apnoe,
- resekce lymfatických uzlin.
Otoky jsou pak také běžné během těhotenství, kdy se ženám zvyšuje objem tekutin v těle – v případě, že však dochází k tvorbě otoků příliš rychle, mohlo by se jednat o preeklampsii, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. K příznaku mohou vést i některé léky, včetně:
- léků na vysoký krevní tlak,
- léků na cukrovku,
- léků proti bolesti,
- léků proti zánětu.
Příznaky otoků a jak je léčit
Otok je výsledkem nahromadění tekutiny pod kůží, což způsobuje viditelné zvětšení určité oblasti kůže – tato oblast bývá měkká na dotek, napnutá a lesklá. Abyste se problému zbavili, měli byste nejprve rozpoznat jeho příčinu, a proto je dobré poradit se nejprve s praktickým lékařem.
Otoky nohou mohou prozrazovat vážná onemocnění v těle. Ignorovat je se nevyplácí
Pokud ho však způsobil nezávažný problém, svůj stav pravděpodobně budete moci zlepšit pomocí správného jídelníčku a udržování nohou v klidu. Lékaři pak doporučují držet se následujících pravidel, díky nimž otok zmizí rychleji:
- jezte širokou škálu zdravých potravin a vyhýbejte se baleným a zpracovaným potravinám s vysokým obsahem soli,
- dopřejte si přiměřené množství pohybu, které vyléčí stávající otok a zabrání otokům způsobeným nečinností,
- vyhýbejte se tabáku a alkoholu,
- noste podpůrné punčochy,
- vyzkoušejte akupunkturu nebo vhodnou masáž.
Pokud otok nemizí i přes to, že jste dodržovali výše uvedená pravidla, mohlo by za jeho příčinou stát nebezpečné onemocnění.
Zdroj: Healthline